پارلمان اسرائیل رأی به انحلال خود داد

رادیو فردا
پارلمان اسرائیل برای پنجمین بار در کمتر از چهار سال اخیر به انحلال خود رأی داد و قرار شد شهروندان این کشور در ماه نوامبر باری دیگر به پای صندوق‌های رای فرستاده شوند.

بنابر گزارش‌ها، با این تحولات، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل و معمار دولت ائتلافی در حال خروج، بعد از نیمه‌شب جمعه نخست‌وزیر موقت این کشور خواهد شد.

این اقدام به روندی یک ساله پایانی رسمی می‌دهد که در آن هشت حزب از سراسر طیف سیاسی اسرائیل تلاش کردند پس از یک دوره بن‌بست سیاسی طولانی‌مدت و برگزاری چهار انتخابات ظرف دو سال، زمینه مشترک پیدا کنند.

به نوشته شماری از رسانه‌های اسرائیلی، دولت این کشور در روزهای اخیر سعی داشته است تا با تسریع روند انحلال پارلمان، مانع به‌قدرت رسیدن اپوزیسیون به رهبری بنیامین نتانیاهو در این دوره پارلمان شود.

یائیر لاپید چهاردهمین فردی خواهد بود که این مقام را به دست می‌آورد و او اکنون این پست را از نفتالی بنت، کوتاه‌مدت‌ترین نخست‌وزیر اسرائیل، تحویل می‌گیرد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، ساعاتی پیش از نشست پارلمان این کشور برای رای‌گیری در مورد انحلال خود گفت که در انتخابات آتی پارلمان شرکت نخواهد کرد.