روسیه جزیره «مار» را تخلیه کرد؛ حملات در شرق اوکراین ادامه دارد

رادیو فردا
روسیه روز پنجشنبه ۹ تیر نیروهای خود را از جزیره مار (زیمینی) واقع در ۳۵ کیلومتری سواحل اوکراین در دریای سیاه تخلیه کرد ولی حملات این کشور برای محاصره و تصرف آخرین شهر تحت کنترل اوکراین در ایالت لوهانسک ادامه دارد.

وزارت دفاع روسیه تخلیه نیروهای این کشور از جزیره مار را اقدامی برای نشان دادن «حسن نیت» توصیف کرد. دولت اوکراین ضمن تایید این خبر گفت که نیروهای روسیه زیر آتش سنگین توپخانه و موشک با دو قایق تندرو از این جزیره گریخته‌اند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه تاکید کرد مسکو با عقب‌نشینی از جزیره مار قصد دارد نشان دهد که اقدامات سازمان ملل برای ایجاد مسیرهای امن صادرات محصولات اوکراین از طریق دریای سیاه را تضعیف نخواهد کرد.

اوکراین و غرب می‌گویند روسیه با محاصره بنادر دریای سیاه صادرات اوکراین به خصوص غلات را متوقف کرده است. مسکو ضمن رد این اتهام می‌گوید مین‌گذاری آب‌های نزدیک به ساحل دریای سیاه توسط اوکراین مشکل اصلی است.

دولت ترکیه در هفته‌های اخیر تلاش کرده که توافق روسیه و اوکراین برای اجرای طرح سازمان ملل را جلب کند ولی این مذاکرات به نتیجه نرسیده و همزمان اوکراین هشدار داده که روسیه ممکن است از چنین توافقی برای حمله به بندر اودسا سوءاستفاده کند.

نیروهای روسیه در اولین روزهای تهاجم نظامی به اوکراین جزیره مار (زیمینی) را تصرف کردند و ظاهرا هدف این عملیات فراهم کردن شرایط برای حمله به بندر اودسا بود. نیروهای اوکراینی مستقر در جزیره توسط روسیه به اسارت درآمدند ولی در جریان مبادله اسرا آزاد شدند.