ولیعهد انگلیس سه میلیون یورو پول نقد در چمدان و کیسه خرید از نخست‌وزیر سابق قطر گرفته است

رادیوفردا
روزنامه «ساندی تایمز» روز یکشنبه پنجم تیر در گزارشی اعلام کرد که ولیعهد بریتانیا از شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، نخست‌وزیر سابق قطر، «سه میلیون یورو» پول نقد دریافت کرده است.

به گزارش این روزنامه، این پول در ملاقات‌های خصوصی در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، در یک مورد در یک چمدان و در مورد دیگری در یک کیسه خرید فروشگاه به ولیعهد بریتانیا تحویل داده شده است.

ساندی تایمز افزود که این مبالغ در حساب موسسه خیریه بنیاد چارلز واریز شده است و ادعا نکرد که هیچ عمل خلافی صورت گرفته است.

دفتر ولیعهد بریتانیا در بیانیه‌ای گفت که مبالغ اهدا شده «به سرعت به یکی از نهادهای خیریه ولیعهد بریتانیا منتقل شده است و آن‌ها تضمین داده‌اند که تمامی مقررات و مراحل اداری لازم به دقت اجرا شده است».

بنیاد خیریه شاهزاده چارلز نیز به روزنامه «ساندی تایمز» گفت: «اهداءکننده این پول یک فرد مشروع و قابل تایید بوده و بازرسان حسابداری ما با انجام بررسی‌های جداگانه به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ ایراد و تخلفی صورت نگرفته است».

دفتر اطلاع‌رسانی حکومت قطر حاضر نشد در این مورد اظهارنظر کند.

شیخ حمد بن جاسم آل ثانی در دوران نخست‌وزیری بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ مسئول اصلی نظارت بر ثروت ملی کشور بود که در حوزه مستغلات در سراسر جهان از جمله یکی از آسمانخراش‌های لندن، فرودگاه هیثرو و فروشگاه لوکس «هرودز» سهام دارد.

پلیس لندن مشغول تحقیق در مورد یک اتهام دیگر است که ادعا می‌کند افراد وابسته به یک نهاد خیریه دیگر شاهزاده چارلز به یک میلیاردر سعودی پیشنهاد داده بودند که در صورت کمک به این نهاد می‌توانند در زمینه کسب شهروندی بریتانیا و مقام‌های افتخاری به او کمک کنند.

دفتر ولیعهد بریتانیا می‌گوید شاهزاده چارلز از چنین موضوعی کاملا بی‌اطلاع است.