اعتراضات به لغو حق سقط جنین در آمریکا ادامه دارد

رادیو فردا
یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ - June 26,2022


اعتراض به رأی دیوان عالی ایالات متحده که سقط جنین را ممنوع یا به شدت محدود می‌کند، در شهرهای مختلف آمریکا در روز شنبه ادامه یافت.

در حالی که برخی از ایالت‌های آمریکا اعمال قانون ممنوعیت سقط جنین را آغاز کرده‌ا‌ند و شماری از کلینیک‌ها در حال توقف ارائه خدمات در این زمینه هستند، تجمع‌های اعتراضی بزرگی در شهرهایی مانند نیویورک، لس آنجلس، بوستون، واشینگتن و آتلانتا برگزار شد.

همزمان با ادامه اعتراضات به حکم ممنوعیت سقط جنین، گروه‌های محافظه‌کار و موافقان این حکم، از رای دیوان عالی آمریکا ابراز خشنودی کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که هزاران نفر در شهر نیویورک دست به راهپیمایی اعتراض زدند در نقاط مختلف این شهر از جمله میدان تایمز در منهتن تجمع کردند.

دیوان عالی آمریکا روز گذشته در گامی تحول‌آمیز، پس از حدود نیم‌قرن با شش رای موافق در برابر سه رای مخالف حکم تاریخی «رو علیه وید» مبنی‌بر به رسمیت شناختن حق زنان در قانون اساسی برای سقط جنین یا پایان خودخواسته بارداری را لغو کرد.

با لغو این حکم، قدرت تصمیم‌گیری در رابطه با حق پایان دادن خودخواسته به بارداری پس از هفته پانزدهم به ایالت‌ها واگذار می‌شود و انتظار می‌رود که در دست‌کم ۲۵ ایالت آمریکا ممنوعیت حق سقط جنین بلافاصله و یا ظرف روزهای آینده اجرایی شود.

تظاهرات و راه‌پیمایی‌های زنان و مدافعان آنها، از جمله با شعارهای «تن من، حق من»، در روزهای شنبه و جمعه عمدتاً به‌طور مسالمت‌آمیز برگزار شد اما در برخی از مناطق با درگیری و حتی شلیک گاز اشک‌آور از سوی پلیس همراه بود.

شرکت‌کنندگان در تظاهرات دو روز اخیر حکم دیوان عالی را منزجرکننده نامیدند و در برابر ساختمان دیوان در واشینگتن دی. سی گرد آمدند.

جو بایدن و دمکرات‌ها تأکید کرده‌اند که صدور این حکم «تکان‌دهنده» نتیجه انتصاب سه قاضی ارشد است که در دوران دونالد ترامپ به دیوان عالی راه یافتند و برای تمامی عمر این پست را حفظ خواهند کرد.

طرفداران آزادی‌های فردی در آمریکا اکنون ابراز نگرانی کرده‌اند که احکام بعدی این دیوان در مورد ایجاد محدودیت یا ممنوعیت برای حقوق دگرباشان باشد.

رسانه‌های آمریکا ارزیابی می‌کنند که حکم دیوان عالی انتخابات پیش‌روی میان‌دوره‌ای کنگره را نیز تحت تأثیر قرار دهد.