درگیری مرگبار در زادگاه بشار اسد بین نیروهای امنیتی طرفدار دولت و شبه نظامیان وفادار به او

بی بی سی
منابع خبری ضد حکومتی در سوریه می‌گویند در چند روز گذشته درگیری‌هایی در شهر قرداحه که زادگاه خاندان اسد است، در جریان بوده است.

وبسایت عنب‌بلدی مستقر در ترکیه به نقل از منابع خبری ضدحکومت بشار اسد گزارش داده که این درگیری‌ها در شهر قرداحه در استان لاذقیه میان نیروهای حامی حکومت سوریه و یک گروه شبه‌نظامی جریان داشته که یکی از بستگان بشار اسد رییس آن است.

وبسایت‌های خبری مخالف حکومت که معمولا در جریان جزئیات اخبار داخلی هستند، گزارش داده‌اند که در این درگیری‌ها تعدادی کشته شده‌اند.

این درگیری‌ها به سلیمان بن هلال اسد، نوه عموی بشار اسد، نسبت داده شده است که در لاذقیه نفوذ بسیاری دارد و به گزارش وبسایت عنب‌بلدی 'شبه‌نظامیان دخیل در دزدی و آدم‌ربایی تحت کنترل او هستند.'

چرا شکاف در خانواده بشار اسد، اقتصاد سوریه را تهدید می‌کند؟

القدس العربی، وبسایت پان‌عرب گزارش داده درگیری‌ها زمانی آغاز شد که هلال اسد و برادرش محمد به سوی ماشین گشت امنیتی آتش گشودند.

در این گزارش گفته شده که یک شبه‌نظامی محلی کشته و تعدادی دیگر زخمی شده‌اند. همچنین گفته می‌شود که سلیمان اسد به لبنان گریخته و برادش محمد بازداشت شده است.

پرواز به لبنان

عنب البلدی گزارش داده که نمی‌تواند تایید کند آیا سلیمان اسد به لبنان گریخته یا اینکه تحت تعقیب نیروهای امنیتی سوریه است.

این وبسایت به صفحه‌ای در فیسبوک که گفته می‌شود متعلق به سلیمان اسد است، لینک داده که در آن فیلمی از آقای اسد دیده می‌شود که در بزرگراهی در لبنان مشغول رانندگی است. در یادداشتی دیگر در فیسبوک او محل استقرار خود را بعلبک در مرکز لبنان نشان داده و نوشته است:‌ 'ما مرد هستیم و از هیچ چیز نمی‌ترسیم.'

درگیری‌های سنگین در اطراف زادگاه بشار اسد

سلیمان اسد،‌ پسر هلال اسد، پسرعموی رییس‌جمهور سوریه و بنیانگذار گروه شبه‌نظامی 'نیروهای دفاع ملی' در لاذقیه است. به گزارش عنب‌ البلدی او سال ۲۰۱۴ 'به دلایل ناشناخته' جان باخت. آن زمان گزارش شده بود که هلال اسد در درگیری با شورشیان در شمال استان لاذقیه کشته شده است.