شکست محافظه‌کاران در انتخابات میان‌دوره‌ای؛ جانسون می‌گوید استعفا نمی‌کند

بی بی سی
به رغم اینکه حزب محافظه‌کار بریتانیا در انتخاباتی ویژه برای تعیین دو کرسی پارلمان شکست خورد، بوریس جانسون، نخست‌وزیر و رهبر این حزب اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری نمی‌کند.

در ماه‌های اخیر عمران احمدخان، نماینده محافظه‌کار حوزه انتخابیه ویکفیلد و نیل پریش، نماینده محافظه‌کار حوزه انتخابیه تیورتون و هانیتون از سمت‌های خود استعفا کردند.

عمران احمد خان به دلیل اتهامات درباره آزار جنسی کودکان و نیل پریش به دلیل تماشای فیلم پورنوگرافیک در پارلمان، از سمت نمایندگی کناره‌گیری کردند.

در انتخاباتی که ویژه این دو حوزه انتخابیه برگزار شد، نامزدهای حزب محافظه‌کار در هر دو حوزه شکست خوردند.

در حوزه تیورتون و هانیتون، ریچارد فورد از حزب لیبرال دموکرات و در حوزه ویکفیلد، سایمون لایت‌وود از حزب کارگر پیروز شد.

در پی اعلام نتایج کایر استارمر، رهبر حزب کارگر گفت که حزب محافظه‌کار در حال فروپاشی از درون است. او به همراه اد دیوی رهبر حزب لیبرال دموکرات خواستار استعفای بوریس حانسون شدند.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفت که دولت باید به نگرانی رای‌دهندگان گوش فرا دهد اما کناره‌گیری از مقامش را رد کرد.

آقای جانسون گفت که شکست حزب حاکم در انتخابات ویژه امری غیرعادی نیست و افزود که شرایط کشور، از جمله افزایش قیمت‌ها طبیعتا باعث نارضایتی رای‌دهندگان شده است.
اما خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید نتایج انتخابات تا حد زیادی معلول نارضایتی عمومی از خود بوریس جانسون است.

بعد از اعلام نتیجه انتخابات، الیور داودن، رئیس اجرایی حزب محافظه‌کار، در نامه‌ای به نخست وزیر گفت که «باید کسی مسئولیت این وضعیت را برعهده بگیرد» و از سمت خود کناره‌گیری کرد.

بوریس جانسون در حال حاضر برای شرکت در نشست رهبران کشورهای مشترک المنافع به رواندا رفته و قرار است قبل از بازگشت به بریتانیا، در نشست‌های دیگری در خارج شرکت کند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی آینده او بستگی به این دارد که آیا وزیران ارشد کابینه هم از الیور داودن پیروی می‌کنند یا نه.