زلزله مرگبار و نقض حقوق زنان؛ شورای امنیت وضعیت افغانستان را به‌بحث گذاشت

صدای آمریکا
شورای امنیت سازمان ملل متحد صبح روز پنجشنبه با برگزاری نشست ویژه‌ای به بررسی آخرین وضعیت افغانستان پس از زمین‌لرزه روز چهارشنبه پرداخت.

در ابتدای این نشست، که نمایندگان افغانستان، ایران، پاکستان، و ازبکستان نیز حضور داشتند، رامیز الاکبروف، معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان، در یک پیام ویدیویی زنده از کابل گفت بر اساس آخرین آمار دست‌کم ٨٠٠ نفر بر اثر زمین‌لرزه روز چهارشنبه کشته شده و بیش از هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.
وی با اشاره به تخریب هزاران خانه و تداوم عملیات امداد و نجات افزود انتظار دارد شمار قربانیان طی روزهای آینده افزایش یابد.

آقای الاکبروف ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان و مردم افغانستان گفت طی ۴۸ ساعت آینده شخصا از مناطق آسیب‌دیده بازدید می‌کند تا از رسیدن کمک‌ها به دست افراد آسیب‌پذیر به‌ویژه زنان و دختران اطمینان حاصل کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به وضعیت «پرمخاطره» حقوق بشر در افغانستان افزود هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما، همچنان گزارش‌هایی «قابل‌اتکا» درباره قتل، بدرفتاری، و دیگر موارد نقض حقوق افراد مرتبط با دولت پیشین و سایر مخالفان از سوی مقامات طالبان را دریافت می‌کند.

پس از او، مارتین گریفیت، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه و هماهنگ‌کننده امدادهای اضطراری، در سخنانی مراتب همدردی خود را با قربانیان زمین‌لرزه ابراز کرد
وی در ادامه به برخی از مشکلات همچون قحطی، کمبود مواد خوراکی، و فقر بیش از ۲۵ میلیون شهروند افغانستانی اشاره کرد.

پس از وی، یلدا حکیم، خبرنگار افغانستانی، به وضعیت اسف‌بار مناطق زلزله‌زده در شرق این کشور از جمله مرگ «بیش از هزار نفر»، بی‌خانمانی صدها خانوار، و زیر آوار ماندن برخی از افراد اشاره کرد.

خانم حکیم با اشاره به ٢٧٩مین روز منع تحصیل دختران نوجوان توسط طالبان به وخامت وضعیت زنان و دختران افغان پس از تصرف قدرت توسط این گروه اسلامگرا در اوت سال گذشته پرداخت.

پس از خانم حکیم، نمایندگان نروژ، هند، ایرلند، غنا، ایالات متحده آمریکا، گابن، مکزیک، فرانسه، بریتانیا، چین، برزیل، کنیا ضمن همدردی با قربانیان زمین‌لرزه و مردم افغانستان و تاکید بر لزوم کمک به حادثه‌دیدگان، نسبت به وضعیت حقوق بشر به‌ویژه زنان در افغانستان تحت کنترل طالبان ابراز نگرنی کردند.

نگرانی از شیوع وبا

دفتر کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با اشاره به وجود بیش از نیم میلیون مبتلای به اسهال شدید در افغانستان اعلام کرد تمهیدات لازم جهت جلوگیری از شیوع وبا اتخاذ می‌شوند.

این دفتر با اشاره به «نگرانی ویژه و جدی» وقوع وبا پس از زمین‌لرزه افزوده است منتظر تایید اعلام پایان عملیات امداد و نجات است. مقامات طالبان اواخر چهارشنبه از پایان ٩٠ درصد عملیات خبر داده بودند.