سازمان ملل: نیروهای اسرائیلی به خبرنگار الجزیره شلیک کردند

دویچه وله
سازمان ملل اعلام کرد یافته‌ها حاکی از کشته‌شدن شیرین ابوعاقله، گزارش‌گر فلسطینی-آمریکایی شبکه الجزیره توسط نیروهای اسرائیلی است. شورای امنیت سازمان ملل خواستار تحقیق پیرامون کشته شدن این روزنامه‌نگار شده بود.


راوینا شامداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه ۳ تیر (۲۴ ژوئن) در یک نشست خبری در ژنو از "عدم انجام تحقیقات جنایی مقامات اسرائیلی پیرامون کشته‌شدن شیرین ابوعاقله" ابراز نارضایتی کرد.به گزارش رویترز، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل همچنین اعلام کرد نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که سربازان اسرائیلی گلوله‌هایی را شلیک کردند که منجر به کشته شدن شیرین ابوعاقله، گزارش‌گر فلسطینی-آمریکایی در ماه مه سال جاری شده است. طبق گفته این مقام سازمان ملل، فلسطینی‌ها گلوله‌ای شلیک نکرده‌اند.

شیرین ابوعاقله ۵۱ ساله از خبرنگاران شناخته شده و کهنه‌کار الجزیره بود. مقامات وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطین گفته‌اند که او بعد از اصابت تیر به بیمارستان منتقل شده اما تلاش برای نجات او به نتیجه نرسیده است. آنها همچنین گزارش دادند که که علی سمودی، روزنامه‌نگار روزنامه "القدس" نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود که بعداَ وضعیت او مساعد اعلام شد.

تایمز اسرائیل به نقل از الجزیره قبلا گزارش داده بود که سربازان اسرائيلی به سر این گزارش‌گر شلیک کرده‌اند و "در تصاویری که از صحنه پس از اصابت گلوله به او گرفته شده است، ابوعاقله با جلیقه مخصوص رسانه و کلاه ایمنی دیده می‌شود". اسرائیل ولی این موضوع را رد کرده است.

مقامات اسرائیلی و تشکیلات خودمختار فلسطین اتهاماتی در مورد کشته شدن ابوعاقله علیه طرف مقابل بیان کرده‌اند که تنش‌ها را بیشتر تشدید کرده است.


شورای امنیت سازمان ملل هم قبلا ضمن محکوم کردن کشته‌شدن شیرین ابوعاقله خواستار "تحقیقات فوری، شفاف، عادلانه و بی‌طرفانه" در مورد این حادثه شده بود.

سازمان ملل اکنون صراحتا اعلام کرده است طبق اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده شیرین ابوعاقله با گلوله سربازان ارتش اسرائیل کشته شده است.