دیوان عالی آمریکا حق سقط جنین را لغو کرد

دویچه وله
مخالفان سقط جنین در آمریکا پس از حدود پنج دهه اعتراض به هدف بزرگ و دیرینه خود رسیدند. دیوان عالی آمریکا حکم تاریخی حق قانونی سقط جنین سال ۱۹۷۳ را لغو کرد. بایدن حکم دیوان عالی را "فاجعه‌بار" خواند.
طبق حکمی که دیوان عالی آمریکا روز جمعه ۲۴ ژوئن (۳ تیر) صادر کرد زنان آمریکایی حق قانونی سقط جنین را از دست دادند. دیوان عالی حکم "رو در برابر وید" (Roe versus Wade) قانونی بودن سقط جنین را لغو کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید

بر اساس حکم تاریخی دیوان عالی ایالات متحده در سال ۱۹۷۳، سقط جنین تا هفته ۲۴ بارداری مجاز بود. این حکم که سقط جنین را امری خصوصی تلقی می‌کرد، یک نقطه عطف در زندگی زنان آمریکایی به شمار می‌رفت، اما تلاش‌ها از آن زمان تا کنون برای تبدیل این حکم به یک قانون سراسری به دلیل مقاومت محافظه‌کاران ناکام مانده بود و حال، مخالفان حق سقط جنین به پیروزی تاریخی دست یافتند.

بایدن: لغو حق سقط جنین اشتباهی فاجعه‌بار است

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا حکم دیوان عالی را یک "اشتباه فاجعه‌بار" دانست. بایدن تاکید کرد که از نظر او این حکم تحقق یک "ایدئولوژی افراطی و یک اشتباه غم‌انگیز" است.

دیوان عالی ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۷۳ اعلام کرده بود که قانون اساسی آمریکا از آزادی زن برای انتخاب انجام سقط جنین بدون محدودیت‌های دولتی حمایت می‌کند. اما حکم جدید این دیوان با این دیدگاه در تضاد است. این حکم با شش رای موافق در مقابل سه رای مخالف در دیوان عالی پذیرفته شد.