عقب نشینی استرالیا از چالش زیردریایی ها با فرانسه

ایرنا
دولت استرالیا که روابطش با فرانسه، به دنبال فسخ یک طرفه قرارداد چند میلیارد دلاری خرید زیردریایی، تیره شده بود، در پی پذیرش پرداخت غرامت ۵۵۵ میلیون دلاری به فرانسوی ها، اکنون اعلام کرده که لازم است تیرگی های روابط با پاریس را پاک کند و آن را به ریل سابق برگرداند.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، «آنتونی آلبانیز - Anthony Albanese» نخست وزیر جدید استرالیا دیروز - پنجشنبه - در خصوص درگیری دیپلماتیک و مالی ناشی از نقض قرارداد با شرکت کشتی‌ سازی «گروه دریایی» فرانسه، گفت بازنشانی روابط بین استرالیا و فرانسه ضروری است.

او در خصوص این عقب نشینی کانبرا در مقابل پاریس، در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ملی ABC (شرکت پخش رسانه‌ای آمریکا) گفت که تنظیم مجدد روابط کشورش با فرانسه مهم است.

نخست وزیر استرالیا ۲۱ خرداد گذشته اعلام کرد شرکت فرانسوی سازنده زیردریایی، مبلغ ۵۵۵ میلیون یورو را به عنوان غرامت فسخ یکجانبه معاهده ۵۶ میلیارد یورویی آکوس از جانب کانبرا پذیرفته است، خبری که به اختلاف مالی و تیرگی روابط

حدود یک سال گذشته پاریس- کانبرا پایان می‌دهد.

وزیر دفاع فرانسه نیز در آن زمان با استقبال از تصمیم دولت استرالیا، این توافق را «بسیار مهم» و مقدمه‌ای «برای گشودن صفحه‌ای جدید در روابط دو جانبه و نیز نگاه به آینده» خوانده بود.

لغو این قرارداد عظیم از سوی استرالیا در پاییز گذشته، بحران دیپلماتیک را میان این کشور و فرانسه ایجاد کرده بود.