هشت ناو جنگی روسیه و چین وارد حریم دریایی ژاپن شدند

رادیو فردا
طی هفته اخیر حداقل هشت ناو جگی روسیه و چین در نزدیکی حریم دریایی ژاپن ردگیری شده‌اند. به نظر می‌رسد که این اقدام بخشی از اعمال فشار به توکیو در شرایطی است که به دلیل جنگ در اوکراین و حساسیت‌های امنیتی در مورد تایوان، مناسبات چین و روسیه با ژاپن به سردی گراییده است.

وزارت دفاع ژاپن روز سه‌شنبه ۳۱ خردادماه اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور پنج کشتی جنگی روسیه از جمله یک ناوشکن ضد زیردریایی را در آبراه تسوشیما بین ژاپن و کره جنوبی ردگیری کرده است.

بنابر اعلام این وزارتخانه، ناوگروه نیروی دریایی روسیه در آب‌های نزدیک به جزایر ژاپن در شمال و جنوب این کشور تردد داشته‌اند.

روز سه‌شنبه همچنین دست‌کم دو کشتی جنگی و یک شناور تدارکاتی نیروی دریایی چین در نزدیکی جزایر ایزو، واقع در پانصد کیلومتری جنوب توکیو مشاهده شده‌اند.

به نظر می‌رسد یکی از این شناورها «لهاسا» است که یک ناوشکن مجهز به راکت‌های هدایت شونده مدل ۵۵ و از قدرتمندترین شناورهای جنگی چین است.

وزارت دفاع ژاپن در بیانیه خود افزود که ظاهرا این کشتی‌ها از روز ۲۲ خرداد در نزدیکی حریم دریایی ژاپن بوده‌اند.

جیمز براون، استاد علوم سیاسی در دانشگاه تمپل توکیو، بر این باور است که «این نمایش قدرت آشکار از سوی روسیه و چین است و برای ژاپن بسیار نگران‌کننده خواهد بود. ضمن این‌که ردگیری و تعقیب کشتی‌های چینی و روسی به قابلیت‌های دفاعی ژاپن فشار زیادی می‌آورد».

در این مورد مشخص ژاپن اعلام نکرد که تردد کشتی‌های نظامی روسیه و چین یک مانور هماهنگ بوده است.