خروج وزیر خارجه ایتالیا از جنبش پنج ستاره در پی بالا گرفتن اختلافات درون حزبی

تسنیم
وزیر خارجه ایتالیا در پی بالا گرفتن اختلافاتی با مقامات حزب دولتی جنبش پنج ستاره بر سر ارسال تسلیحات به اوکراین خروج خود از این حزب برای حمایت بیشتر از ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا را اعلام کرد.

به گزارش روزنامه "تاگس شاو"، " لوئیجی دی مایو"، وزیر خارجه ایتالیا با توجه به تشدید اختلافات داخلی اعلام کرد که جنبش پنج ستاره را ترک می کند. وی به همراه همکارانش می خواهد یک گروه پارلمانی جدید تشکیل دهد که از دولت ماریو دراگی، نخست وزیر این کشور حمایت کند.

«لوئیجی دی مایو»، وزیر خارجه ایتالیا روز گذشته -سه‌شنبه- اعلام کرد که پس از هفته‌ها اختلافات داخلی در جنبش «پنج ستاره» این حزب را ترک می‌کند.

دی مایو روز گذشته (سه شنبه) در سخنانی گفت: امروز من و بسیاری از همکاران دیگر جنبش پنج ستاره را ترک می کنیم. ما جناحی که فردا دیگر نیروی اول پارلمان نخواهد بود را ترک می کنیم. وی از تصمیم دردناکی صحبت کرد که هرگز فکر نمی کرد مجبور شود به آن روی آورد.

خروج دی مایو از حزبش به دنبال اختلافات بین "جوزپه کونته"، نخست وزیر سابق ایتالیا و رئیس فعلی جنبش پنج ستاره از جمله بر سر تحویل تسلیحات به اوکراین رخ داد. مدت هاست که بین این دو سیاستمدار اختلاف نظر وجود دارد. دی مایو برخی از سیاستمداران این جنبش را متهم کرد که با موضع خود خطر تضعیف کشور را ایجاد کرده‌اند.

دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا از موضع سیاسی ماریو دراگی، نخست وزیر غیرحزبی کشورش در مورد جنگ در اوکراین حمایت می کند. این باعث شد که وی در بخش هایی از جنبش پنج ستاره محبوبیت نداشته باشد. از سوی دیگر، کونته اخیراً خواستار عدم تحویل سلاح به اوکراین و تکیه بر دیپلماسی شده است.

دی مایو تقریباً به مدت سه سال از سال 2017 تا زمانی که در ژانویه 2020 استعفای خود را اعلام کرد، جنبش پنج ستاره را رهبری کرد. این حزب غالباً از طرف افراد متفرقه وسپس توسط یک رهبر موقت رهبری می شد تا اینکه کونته در ماه آگوست پس از استعفا از سمت نخست وزیری در ژانویه 2021 به عنوان رهبر جدید این حزب انتخاب شد.

طبق گزارش رسانه ها، دی مایو اکنون می خواهد حامیان اردوگاه خود از جنبش پنج ستاره را با خود به حزب جدید (با هم برای آینده) ببرد. وی برای اینکه بتواند این گروه از نمایندگان مجلس را در مجلس سنا و مجلس نمایندگان تشکیل دهد، باید به حداقل تعداد نمایندگان برای این منظور برسد. طبق گزارش رسانه ها، 60 نماینده جنبش پنج ستاره مجلس قبلا به او وعده همکاری داده‌اند.

جنبش پنج ستاره بزرگترین حزب در پارلمان دو مجلسی ایتالیا از زمان انتخابات سراسری سال 2018 بوده است و در کابینه دولت چند حزبی نخست وزیر دراگی مشارکت دارد. اما این حزب اخیرا به شدت اهمیت خود را از دست داده است. در انتخابات محلی اخیر در تقریباً 1000 شهر و جامعه، این حزب تنها کمی بیش از دو درصد آراء را به دست آورد.