گوستاوو پترو، نخستین رئیس‌جمهور چپ‌گرای کلمبیا شد

رادیوفردا
گوستاوو پترو، عضو سابق گروه چریکی ۱۹ آوریل که وعده تغییرات عمیق اقتصادی و اجتماعی داده است، روز یکشنبه در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا به پیروزی رسید تا نخستین سیاست‌مدار چپ‌گرا در تاریخ این کشور بر مسند ریاست جمهوری بنشیند.

پترو با اختلاف غیرمنتظره ۷۲۰ هزار رای توانست رودولفو هرناندز، غول صنعت ساختمان‌سازی، را شکست دهد. نظرسنجی‌ها در آستانه انتخابات نشان می‌داد که رای این دو بسیار به هم نزدیک است.

پترو ، شهردار سابق بوگوتا و سناتور کنونی، وعده داده که با رایگان کردن تحصیلات در دانشگاه و اصلاح قوانین بازنشستگی با نابرابری مبارزه کند. او ۵۰.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داد در برابر ۴۷.۳ درصد آرایی که به هرناندز رسید.

برنامه‌های پترو، به‌ویژه ممنوعیت پروژه‌های جدید نفتی، برخی سرمایه‌گذاران را وحشت‌زده کرده اگرچه او اطمینان داده که به قراردادهای کنونی پایبند خواهد ماند.

این سومین تلاش گوستاوو پترو برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری بود و پیروزی او باعث شد تا کلمبیا نیز به فهرست آن دسته از کشورهای آمریکای لاتین اضافه شود که در سال‌های اخیر چپ‌گراها را انتخاب کرده‌اند.

پتروی ۶۲ ساله گفته بود زمانی که عضو جنبش چریکی ۱۹ آوریل بود به دست عوامل ارتش کلمبیا شکنجه شده و پیروزی احتمالی او باعث می‌شود تا مقامات ارشد نیروهای مسلح کلمبیا آماده تغییر بشوند.