راهکار فرانسه برای زنان قربانی خشونت خانگی در شرایط قرنطینه

ایرنا
فرانسه که از ۱۷مارس(۲۷ اسفند ۹۸) بدلیل همه کیری کرونا در قرنطینه عمومی به سر می برد این روزها با افزایش قابل توجه میزان خشونت های خانگی، سیستم هشدار داروخانه ای را برای زنان قربانی راه اندازی کرده است.

مقررات رفت و آمد در فرانسه به تازگی سختگیرانه‌تر شده به طوری که موارد اضطراری مشخص شده برای خروج از منزل به مدت حداکثر یک ساعت و به شعاع حداکثر یک کیلومتری محل سکونت افراد محدود شده است.

این مساله به افزایش دامنه خشونت های خانگی منتهی شده بگونه ای که وزیر کشور فرانسه از افزایش بیش از ۳۰ درصدی میزان خشونت های خانگی در این کشور از زمان آغاز قرنطینه عمومی تاکنون خبر داده است.

به گزارش روز شنبه روزنامه «لا دپش» فرانسه، «کریستف کاستانر» در گفت و گو با شبکه فرانس۲ از ایجاد سیستم هشدار برای زنان قربانی خشونت توسط همسرانشان خبر داده و گفته زنانی که مورد خشونت خانگی قرار می گیرند می توانند برای هشدار به پلیس به داروخانه ها پناه ببرند. برای راه اندازی این سیستم به طور مشترک دولت و نظم ملی داروسازان تصمیم گیری کرده اند.

کاستانر گفته در شرایطی که زن قربانی خشونت به همراه همسر خود به داروخانه می رود ، می تواند از یک کلمه کد به عنوان نمونه «ماسک ۱۹» برای هشدار استفاده کند. این کد در زمان حاضر در اسپانیا وجود دارد.

همچنین به نوشته یورونیوز، وزیر کشور فرانسه با استناد به گزارش‌های منتشره تصریح کرد: این خشونت در مناطقی که تحت نظارت ژاندارمری قرار دارد ۳۲ درصد و در پاریس ۳۶ درصد افزایش یافته است.

به گفته او، این آمار، کل فرانسه را شامل نمی‌شود زیرا مناطق تحت نظارت ژاندارمری این کشور فقط شامل شهرهایی با جمعیت بیش از ۲۰ هزار نفر است.

کاستانر گفته پلیس در این موارد در «حالت اضطراری» قرار خواهد گرفت. او افزود: مبارزه با خشونت خانگی یکی از اولویت‌هاست.

در فرانسه قربانیان خشونت خانگی همچنین می‌توانند با شماره تلفن ۳۹۱۹ برای درخواست کمک تماس بگیرند.

همچنین «اورلی برژیه» مدیر مرکز اطلاع رسانی در مورد حقوق زنان و خانواده های «اویرون» Aveyron به روزنامه لا دپش گفته، قرنطینه ممکن است باعث مصرف الکل، عدم تحرک، استرس و غیره شود؛ البته دلایل بسیاری برای خشونت های خانگی وجود دارد.

با گذشت تقریبا دو هفته از زمان آغاز قرنطینه عمومی در فرانسه، آن دسته از فرانسوی هایی که پیشتر تمایلی به رعایت مقررات مهار کرونا را نداشتند سرانجام با عمل به دستوراالعمل ها اقدام به ماندن در خانه هایشان کرده اند.

با توجه به اعلام مقامات فرانسه مبنی بر تمدید ۲هفته ای زمان قرنطینه در این کشور بدون شک احتمال افزایش مضاعف خشونت های خانگی در بین فرانسوی ها وجود دارد.

مقررات منع آمد و شد و قرنطینه عمومی در فرانسه به دلیل افزایش شیوع کرونا و بالا رفتن آمار تلفات دو هفته دیگر تمدید شد.

« ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسهگفت که قرنطینه عمومی در این کشور دستکم تا ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) ادامه خواهد داشت.

پیش از این، شبکه فرانس ۲۴ نیز گزارش کرده بود قرنطینه کرونایی باعث شده است تا زنان فرانسوی که قربانی خشونت های خانگی بوده اند، بیش از پیش مورد آزار و اذیت و تهدید شوهران خود قرار گیرند.

این رسانه فرانسوی به نقل از «ماری فرانس هیریگوین» زن روانکاو فرانسوی نوشت: در زمان بحران ها همیشه خشونت ها علیه زنان افزایش می یابد. در مورد زوج های در وضعیت قرنطینه، این خشونت ها می تواند به صورت فیزیکی، روحی و جنسی باشد و حتی منجر به قتل زنان نیز بشود.