اجرای کنسرت در مرز مکزیک و آمریکا در اعتراض به دیوارکشی‌ها

دویچه وله
در منطقه مرزی میان مکزیک و آمریکا شمار زیادی از هنرمندان محلی، آلمانی و آمریکایی با اجرای کنسرت به تفرقه و ملی‌گرایی اعتراض کردند. اعتراض آنها به برنامه‌های ترامپ بود و نیز به تمامی دیوارکشی‌ها در سراسر دنیا.
حتی دیوار مرزی میان شهر تیخوانا و سن دیگو هنرمندان را به هم پیوند داده است. هنرمندان مکزیکی ادوات ضربی‌شان را به حصار مرزی آویخته بودند، به گونه‌ای که حصار تبدیل به آلت موسیقی شده بود.

تماشاگران و اعضای ارکستر سنفونیک شهر درسدن آلمان که برای اجرای کنسرت مشترک به منطقه مرزی مکزیک و آمریکا سفر کرده بودند با مسرت به حصار پوشیده از ادوات ضربی نگاه می‌کردند.

ایده اجرای این کنسرت غیرمعمول از آن مارکوس رینت، بنیانگذار و رئیس ارکستر سنفونیک درسدن بوده که با شعار "دیوار را فرو ریز" توجه عموم را به خود جلب کرده است.

مارکوس رینت خود متولد آلمان شرقی است و در سن ۲۱ سالگی به آلمان غربی آن دوره فرار می‌کند و البته مدت زمانی پس از فرارش، دیوار برلین که دو بخش غربی و شرقی آلمان را برای سال‌ها جدا کرده بود، فرو می‌ریزد.
علیه ملی‌گرایی و تفرقه‌افکنی

مارکوس رینت در تیخوانا گفت: «کنسرت ما در اینجا تنها علیه دونالد ترامپ و برنامه‌های او برای ساختن دیوار نیست، بلکه ما بر ضد همه دیوارهای این دنیا هستیم.»