ناآرامی‌های بلفاست برای ششمین شب پیاپی ادامه یافت؛ ابراز نگرانی بوریس جانسون

بی بی سی
بلفاست، مرکز ایرلند شمالی، برای ششمین شب پیاپی صحنه ناآرامی بوده و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا از ادامه خشونت‌ها ابراز نگرانی کرده است.

شماری از هواداران دولت بریتانیا از شکل‌گیری موانع تجاری میان ایرلند شمالی و دیگر مناطق بریتانیا خشمگین هستند و ناآرامی‌های بلفاست با بالا گرفتن این نارضایتی‌ها بروز کرده است.

همچنین حزب اتحادگرای دموکراتیک، که طرفدار بریتانیا است، تصمیم پلیس برای عدم پیگیری قضایی حزب ملی‌گرای ایرلند شین فین را محکوم کرده است. طرفداران شین فین سال گذشته در یک مراسم سوگواری شرکت داشتند که با مقررات مهار کووید-۱۹ سازگار نبود.

به خطر افتادن صلح در ایرلند یکی از ملاحظات کلیدی در جریان مذاکرات برگزیت بود.

چهارشنبه شب خیابان همجوار دو محله با گرایش‌های سیاسی مخالف یکی از صحنه‌های اصلی ناآرامی‌ها بود.

در این خیابان یکی از چندین "دیوار صلح" بلفاست قرار گرفته که برای مهار تنش و خشونت ساخته شده است.

در یک سوی آن جمهوری‌خواهانی هستند که از پیوستن ایرلند شمالی به جمهوری ایرلند طرفداری می‌کنند و عمدتا پیشینه کاتولیک دارند، و در سوی دیگر وفاداران به پادشاهی متحده بریتانیا که عمدتا پیشینه پروتستان دارند.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی از ایرلند صدها نفر در دو سوی درگیری قرار داشتند.

معترضان به پلیس حمله کرده و به دو سوی دیوار صلح کوکتل مولوتف و سنگ پرت کردند. یک اتوبوس هم در جریان ناآرامی‌ها به آتش کشیده شد.

پلیس می‌گوید در این دور از ناآرامی‌ها ۴۱ نفر از مامورانش زخمی شده‌اند.

گزارش‌ها از بازداشت مجموعا ۱۰ نفر حکایت دارند.

آرلین فاستر، وزیر اول ایرلند شمالی از حزب اتحادگرای دموکراتیک گفته است این خشونت‌ها نماینده دیدگاه وفاداری و اتحاد با بریتانیا نیستند.

میشل اونیل، معاون وزیر اول و از رهبران شین‌فین هم خواهان پایان خشونت‌ها شده است.

گزارش شده که یک عکاس خبری در جریان ناآرامی‌ها مورد حمله قرار گرفته است.

مایکل مارتین، نخست وزیر جمهوری ایرلند هم از دولت‌های لندن و بلفاست و رهبران دو طرف خواسته است که برای تنش‌زدایی با یکدیگر همکاری کنند.