کودتاگران میانمار اینترنت را خاموش کردند؛ معترضان فراخوان "عتصاب‌های چریکی" دادند

یورونیوز
در پی صدور دستور قطع شبکه اینترنت بی‌سیم در میانمار، معترضان به کودتا در این کشور اعلام کرده‌اند که آماده دور جدیدی از اعتراضات خواهند شد.

روز پنجشنبه ۱۲ فروردین (۱ آوریل) شرکت ارتباطات تلفنی «اوردو» در میانمار به خبرگزاری فرانسه گفت که مقامات نظامی این کشور دستور قطع خدمات پهنای باند بی‌سیم در این کشور را صادر کرده‌اند و از فردا تنها اینترنت خطوط ثابت کار خواهند کرد.

این اقدام در حالی انجام می‌شود که بسیاری از شهروندان میانمار برای اتصال به اینترنت به شبکه بی‌سیم متکی هستند و به خدمات خط ثابت دسترسی ندارند.

محدودیت‌های تازه علاوه بر قطع شبکه اینترنت موبایلی است که از چندی پیش آغاز شده بود.

در این میان معترضان اعلام کرد‌ه‌اند که در تلاش‌اند راه‌حل‌هایی برای خاموشی اینترنت پیدا کنند. گروه‌های ضدکودتا با پخش فرکانس‌های رادیویی، منابع اینترنتی آفلاین و هشدارهای متنی سعی می‌کنند محدودیت‌های جدید اینترنت را دور بزنند.

شب گذشته تظاهرکنندگان در چندین شهر میانمار دست به اعتراض زدند و نسخه‌هایی از قانون اساسی مصوب ارتش در سال ۲۰۰۸ را سوزاندند.

خین صدار، از رهبران معترضان، در پیامی در فیس بوک مردم را به «اعتصاب گل» دعوت کرد و نوشت: «ما فردا در ایستگاه‌های اتوبوس گل می‌گذاریم ... این چیزی است که من می‌خواهم قبل از قطع اینترنت به شما بگویم.»

وی با درخواست از مردم برای ترتیب دادن «اعتصاب‌های چریکی»، برگزاری تظاهرات خیابانی در روزهای پیش را وعده داد و خطاب به شهروندان گفت: «بیایید دوباره رادیو گوش دهیم. بیایید با هم تماس تلفنی برقرار کنیم.»

همزمان ده‌ها کشور عضو سازمان ملل متحد با صدور بیانیه‌ای خاموشی اینترنت و حمله به آزادی بیان در میانمار را محکوم کرده‌اند.

در این بیانیه همچنین آمده است: «ما آزار و اذیت، دستگیری و بازداشت خودسرانه مدافعان حقوق بشر و سایر اعضای جامعه مدنی را به شدت محکوم می‌کنیم و خواهان آزادی فوری همه بازداشت‌شدگان هستیم.»

در میان امضاکنندگان بیانیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بریتانیا، ایالات متحده و مکزیک دیده می‌شوند. در حالی که چین و روسیه در این جمع حضور ندارند.