پیام‌های آشکار و پنهان سفر نخست‌وزیر عراق به عربستان

دویچه وله
مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق به دعوت رسمی پادشاهی عربستان راهی آن کشور شد. هدف از این سفر گسترش سطح همکاری‌ها اعلام شده است. همکاری‌هایی که تنها به عرصه سرمایه‌گذاری عربستان در زیرساخت‌های عراق محدود نمی‌شود.
سفر مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق به ریاض و دیدار با رهبران عربستان و از جمله با محمد بن سلمان، ولیعهد آن کشور در شرایط و اوضاع کنونی حاکم بر خاورمیانه از اهمیت خاصی برخوردار است.

کاظمی قرار بود در ماه ژوئیه سال گذشته به ریاض سفر کند. در صورت وقوع آن سفر، ریاض نخستین ایستگاه سفر خارجی نخست‌وزیر عراق می‌بود. سفری که به علت بیماری ملک سلمان و بستری شدن او در بیمارستان به تعویق افتاد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

از آن زمان تا کنون، مقامات سیاسی و اقتصادی دو کشور بارها با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. اما این دیدارها عموما در سطح وزیران و مسئولان دیگر بوده است.

دیدارهایی که عملا منجر به گشایش گذرگاه مرزی "عرعر" شده و افزون بر آن، زمینه سرمایه‌گذاری عربستان در عراق را فراهم ساخته است. اکنون از گسترش این همکاری‌ها سخن می‌رود.

پیام سیاسی سفر کاظمی به ریاض

در بیانیه مشترک دو کشور بر لزوم همکاری در عرصه مسائل امنیتی تاکید رفته است. خاک عربستان پس از آغاز جنگ داخلی در یمن، بارها ظرف شش سال گذشته آماج حملات پهپادی و موشکی شورشیان حوثی که از پشتیبانی ایران برخوردارند، قرار گرفته است.

اما پدیده جدیدی در حمله به خاک عربستان روی داده است که اهمیت همکاری‌های امنیتی دو کشور را بیش از پیش ساخته است.

رسانه‌های بین‌الملل در ماه ژانویه از حمله پهپادی به کاخ سلطنتی عربستان در یمامه خبر دادند. کاخ ملک سلمان و دربار او در این مجتمع قرار دارد.

گروهی اسلام‌گرا در عراق که با نام "تیپ روز موعود" فعالیت می‌کند، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. گروهی که گفته می‌شود از حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی برخوردار است.

کاظمی در جریان سفر خود به ریاض این خبر را تکذیب کرد و گفت که دولت عراق اجازه نخواهد داد از خاک این کشور برای حمله به عربستان بهره‌برداری شود.

نخست‌وزیر عراق پس از دیدار و گفت‌وگوی یک ساعته خود با محمد بن سلمان به خبرنگاران گفت: «تا کنون هیچ حمله‌ای به پادشاهی عربستان از خاک عراق صورت نگرفته است.»

او تاکید کرد که تلاش‌هایی شده تا به مناسبات عراق و عربستان آسیب برساند. کاظمی توضیح بیشتری در این باره نداد.