تاکید وزارت خارجه آمریکا: کرانه باختری را سرزمین اشغال‌شده می‌دانیم

رادیو فردا
وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد که دولت جو بایدن کرانه باختری را «سرزمین اشغال شده» به دست اسرائیل می‌داند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه، یازدهم فروردین، به خبرنگاران گفت: «این یک واقعیت تاریخی است که اسرائیل کرانه باختری، نوار غزه و ارتفاعات جولان را از بعد از جنگ سال ۱۹۶۷ اشغال کرده است.»

تصریح سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پس از آن بود که در گزارش سالانه این وزارتخانه در خصوص حقوق بشر، اصطلاح «اراضی اشغالی» برای کرانه باختری به کار نرفته بود.

در گزارش سالانه حقوق بشری وزارت خارجه آمریکا که روز سه‌شنبه، دهم فروردین، منتشر شد و اولین گزارش از این نوع در بیش از دو ماه آغاز به کار دولت جو بایدن بود، مانند دولت دونالد ترامپ، به وضعیت حقوق انسانی در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس/ اورشلیم ذیل «اسرائیل و اراضی فلسطینی» پرداخته شده بود.

تا پایان کار دولت باراک اوباما، که جو بایدن معاون او بود، در فصل «اسرائیل و اراضی اشغالی» به رعایت حقوق بشر یا نقض آن پرداخته می‌شد.

دونالد ترامپ مدتی پس از آن که در پاییز چهار سال پیش اورشلیم را به عنوان «پایتخت اسرائیل» به رسمیت شناخت و پس از شش ماه نیز ساختمان سفارت خود را به آن شهر منتقل کرد، از سال ۲۰۱۸، عملا «کرانه باختری اشغالی» را از عبارات سیاسی و گزارش‌های خود حذف کرد.

دولت ترامپ همچنین در سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار تصریح کرد که شهرک‌های اسرائیلی‌نشین در کرانه باختری «غیرقانونی» نیستند.

دولت دونالد ترامپ دو سال پیش نیز در آستانه یک انتخابات پارلمانی اسرائیل، بلندی‌های جولان را به عنوان «بخشی از خاک اسرائیل» به رسمیت شناخت و آن را از ذیل «اراضی اشغالی» خارج کرد.

ند پرایس روز چهارشنبه گفت از نظر دولت جو بایدن، کرانه باختری، شرق اورشلیم و جولان، «مناطق اشغالی» محسوب می‌شوند، همان گونه که در تمامی دولت‌های آمریکا که نماینده هر دو حزب (جمهوری‌خواه و دموکرات) بودند، این اراضی «اشغالی» نامیده می‌شدند.