پیشنهاد ۲۴ رهبر جهان برای تشکیل معاهده‌ بین‌المللی مقابله با همه‌گیری‌ها

بی بی سی
بیش از ۲۰ رهبر جهان خواستار یک معاهده بین‌المللی جدید برای کمک به مقابله با همه‌گیری‌های آینده هستند.

در مقاله‌ای که در روزنامه‌های جهان منتشر شده است، رهبران، این کشورها از جمله فرانسه، آلمان، کره جنوبی و آفریقای جنوبی نوشته‌اند که ویروس کرونا بزرگترین چالش برای جامعه جهانی از زمان وقوع جنگ جهانی دوم است.

بنابر این مقاله، مسئله این است که بحران سلامت یا یک همه‌گیری دیگر "چه زمانی" اتفاق می‌افتد و دیگر پرسش این نیست که آیا اتفاق می‌افتد یا نه.

آنها نوشته‌اند کشورها باید در آینده آمادگی بیشتری داشته باشند و دسترسی جهانی و عادلانه به واکسن ها، داروها و تشخیص‌ها را تضمین کنند.

آمریکا و چین در میان امضا کنندگان متن نیستند.

24 تن از رهبران کشورهای جهان هشدار داده‌اند که همه‌گیری نشان می‌دهد "تا زمانی که همه در امنیت نباشند، هیچ کس ایمن نیست".

در این مقاله که نام رئیس سازمان بهداشت جهانی نیز در میان نویسندگان آن به چشم می‌خورد، آمده "برای ایجاد همکاری‌های فرامرزی، لازم است معاهده‌ای مشابه معاهده‌ پس از جنگ جهانی دوم منعقد شود".

در این مقاله که روزنامه‌هایی همچون لوموند و دیلی تلگراف آن را به چاپ رسانده‌اند، یادآوری شده که "در آن زمان، به دنبال ویرانی ناشی از دو جنگ جهانی، رهبران سیاسی گرد هم آمدند تا سیستم چند جانبه را پایه بگذارند".

این رهبران جهان هدف را "از بین بردن وسوسه ملی گرایی و انزوا طلبی" عنوان کرده‌اند تا بار دیگر زمینه برای صلح و رفاه و بهداشت در سطح جهانی فراهم شود.

این مقاله مشترک در شرایطی منتشر می‌شود که بسیاری از کشورهای جهان از تصمیمات و رفتار یکدیگر در همبستگی جهانی علیه کرونا انتقاد کرده‌اند.

پیشتر ائتلافی از نهادهای امدادی و خیریه هشدار دادند که کشورهای ثروتمند در حال احتکار واکسن کرونا هستند و در مقابل کسانی که در کشورهای کم‌درآمد زندگی می‌کنند شانس ایمن شدن را از دست می‌دهند.

اخیرا نیز بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر صادرات واکسن دچار اختلاف شده‌اند.

در عین حال بریتانیا و سازمان بهداشت جهانی نسبت به بستن راه‌های ارتباطی و "محاصره" هشدار داده‌اند. همزمان اتحادیه اروپا از شرکت‌های دارویی به ویژه استرازنکا به دلیل عدم اجرای تعهداتش انتقاد کرده است. هرچند استرازنکا عدم پایبندی به تعهداتش را تکذیب کرده است.