جنجال بر سر ورود زنان به معبد، چالش قدرت نهاد قضایی هند

ایرنا
جنجالی که پس از اعلام یک حکم از سوی دادگاه عالی قضایی هند مبنی بر اعطای اجازه ورود به زنان در سن 10-50 سال به یک معبد بسیار مهم در مذهب هندو ایجاد شد به نوعی چالش قدرت بالاترین نهاد قضایی هند هم هست.

مقاومتی که در برابر راه یافتن زنان به معبدی به نام ساباریمالا در ایالت کرالا در جنوب هند آغاز شد پرده تعصبات محافظه کاران مذهبی با حمایت از سیاستمداران در این کشور را به کنار زد.

ماجرا زمانی شروع شد که زنانی که در سنین بین 10 تا 50 سال داشتند با تکیه بر حکم دادگاه عالی هند خود را برای ورود به معبد کهن ساباریمالا آماده کردند. این معبد یکی از مقدس ترین و مهمترین اماکن مذهبی در دین هندو به شمار می رود که بر اساس مستندات تاریخی دست کم از قرن سیزدهم میلادی محل تجمع گسترده زائران است. هر ساله در سه نوبت در ماههای اکتبر (مهر)، نوامبر (آبان ) و دسامبر (آذر) در این معبد به روی عموم گشوده می شود و معتقدان به مذهب هندو در گروههای بزرگ به راهپیمایی مذهبی می پردازند تا خود را به آن که در قلب یک جنگل انبوه روی قله ای به ارتفاع 480 متر قرار دارد برسانند. این راهپیمایی به طور معمول همه ساله جمعیتی حدود 30 میلیون را به خود جلب می کند اما در برخی سالها تعداد زائران حتی به 50 میلیون نفر نیز رسیده است.

ورود زنان به این معبد در قرون گذشته با محدودیت همراه نبوده است تا اینکه در سال 1991 دادگاه ایالتی کرالا با این استدلال که هیچ چیز ناپاکی نباید در محوطه این معبد حضور داشته باشد حکم منع ورود زنان در سنین بین 10-50 به این محل را صادر کرد. این حکم در با مخالفت و موافقت بسیاری از پیروان دین هندو مواجهه شد اما در سالهای اخیر با قدرت گرفتن متعصبین مذهبی، به یک مساله اصلی اجتماعی تبدیل شد و سپس با ورود سیاستمداران به این موضوع بخصوص در آستانه انتخابات عمومی در هند در سال 2019 شکلی بسیار پیچیده به خود گرفت.

در سالهای پس از صدور این حکم، بسیاری از روحانیون این معبد همراه با زنان مومن هندو و نیز سازمان های اجتماعی به این حکم اعتراض کرده و آن را غیر منطقی و بدور از روح این مذهب خواندند اما متعصبان بر حرف خود ایستادند تا اینکه اخیرا و تنها چند روز قبل از شروع این راهپیمایی مذهبی دادگاه عالی هند طی حکمی با این استدلال که این قانون برخلاف قانون اساسی هند و تبعیض آمیز آنرا لغو کرد.

این حکم جدید باعث جنجالها و به تبع آن اغتشاشات فراوان شد. زنان که قرنها به زیارت این معبد می رفتند دوباره خود را برای سفر به آن آماده کردند اما گروههای متعددی از مردان خشمگین راه را بر آنها بسته و مانع ورود آنها به مسیر شدند. درگیری های بسیار زیادی اتفاق افتاد و هرج و مرج مراسم را فرا گرفت.

پلیس ایالتی برای تامین امنیت مراسم، صدها تن از نیروهای خود را در محل مستقر کرد اما به هر حال زنان نتوانستند راهپیمایی زیارتی خود را کامل کنند.

انعکاس گسترده این واقعه در رسانه های هند و جهان و اعتراض زنان زائر و این واقعیت که آنها حکم دادگاه عالی هند را در دست داشتند باعث شد که تنها دو زن برای ورود به معبد انتخاب شوند. آنها در محاصره بیش از 100 پلیس مرد به سوی معبد راه افتادند اما در نهایت در مواجهه با مخالفت بسیار شدید مردانی که اعلام کردند خود را برای محافظت از پاکی معبد فدا خواهند کرد از راه بازماندند.

در جریان این اغتشاشات، پلیس حدود 2200 مرد هندوی متعصب را بازداشت کرد که این کار به انفجار جمعیت در بازداشتگاهها و زندان های ایالتی منجر شد در نتیجه پلیس مجبورشد بیشتر آنها را با قید وثیقه آزاد کرده و تنها 500 نفر را نگه دارد.

اما این پایان ماجرا نبود و متعصبین مذهبی حتی به روحانیون داخل معبد که از ورود زنان حمایت کرده بودند رحم نکردند.

چند روز پس از حمایت از حکم دادگاه عالی هند مبنی بر ورود زنان در همه سنین به معبد ساباریمالا، محل زندگی سوامی سندیپ آناندا یک رهبرشناخته شده هندو در ایالت کرالا مورد حمله قرار گرفت.

به گزارش وب سایت 'نشنال هرالد'، پلیس اعلام کرد که مهاجمان، دو خودور و موتورسیکلت را به آتش کشیده و به ساختمان محل زندگی سوامی سندیپ آناندا نیز آسیب زدند.

پینارایی ویجایان سروزیر ایالت کرالا اعلام کرد علیه عاملان این حمله به شدت اقدام خواهد شد.

این رهبر هندو در واکنش به این حمله گفت: تمام مسئولیت ها متوجه حزب بهارتیا جانتا پارتی ( بی جی پی) و نماینده این حزب در ایالت کرالا می باشد.

با این حال روزنامه ' دی ان ای ایندیا' خبری از اظهارات آمیت شاه رهبر حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی( بی جی پی) منتشر کرد و نوشت که آمیت شاه گفته است از معترضان به ورود زنان به معبد ساباریمالا حمایت خواهد کرد.

وی ضمن محکوم کردن بازداشت بیش از 2 هزار نفر از معترضان اعلام کرد که دولت کرالا قصد دارد با زور مخالفت ها را خاموش کند.

شاه افزود: امروز یک نزاع بر سر عقاید مذهبی و آنچه وی 'بی رحمی' دولت کرالا در برخورد با مومنان هندو خواند به وجود آمده است. بیش از 2 هزار نفر از اعضای احزاب بی جی پی، ار اس اس و سایر سازمان ها بازداشت شده اند. حزب بی جی پی کاملا از معترضان حمایت می کند. دولت کرالا باید مراقب اقدامات خود باشد.

وی ضمن متهم کردن دولت کرالا بر تلاش برای نابود کردن دین هندو گفت: حزب بی جی پی اجازه نخواهد داد که دولت چپ گرای کرالا با عقاید دین هندو بازی کند. هیچ محدودیتی برای حضور زنان در سایر معابد هندو وجود ندارد اما باید شرایط خاص معبد ساباریمالا حفظ شود.

اشاره او به سخنان یک افسر ارشد پلیس ایالتی بود که اظهار کرده بود معترضان به ‌دلیل شورش و گردهم‌آیی غیرقانونی بازداشت شدند.

آنچه جنجال معبد آشکار کرد آن بود که بسیاری از افراطیون مذهبی خود را فراتر از قانون دانسته و در اجرای روایت خود از قوانین مذهبی همه چیز حتی حکومت قانون را در این کشور که همواره به بردباری و تحمل شهره بوده است را به چالش می کشند.