اسرائیل نمایندگان خود را با مشایعت هیأتی از مقام‌های آمریکا به بحرین فرستاد

رادیو زمانه
18 October 2020
تنها چندهفته مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، هیأت بلندپایه‌ای از مقام‌های این کشور به همراه هیأتی از مقام‌های ارشد اسرائیل، برای امضای توافق مشترک اسرائیل با بحرین وارد منامه شدند.

مئیر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی دولت اسرائیل و استیو منوچین وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا یکشنبه ۱۸ اکتبر/۲۷ مهر وارد منامه، پایتخت بحرین شدند (عکس از Mazen Mahdi / AFP)
به گزارش خبرگزاری رویترز هیأتی از مقام‌های اسرائیل به همراه استیو منوچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا یکشنبه ۱۸ اکتبر/۲۷ مهر برای رسمیت بخشیدن به عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و بحرین و تقویت آنچه واشنگتن «سنگری مقابل ایران» می‌خواند، وارد منامه شد.

آوی برکوویتز، فرستاده ویژه ایالات متحده در خاورمیانه در مراسمی که پیش از پرواز به منامه و با حضور منوچین برگزار شد، گفت اسرائیل و بحرین توافق مشترک «پیشبرد روابط گردشگری، بانکی و دیپلماتیک» را امضا خواهند کرد. منوچین نیز در حمایت از این توافق به خبرنگاران گفت:‌

«به اعتقاد من این فرصت بسیار فراتر از فرصت سرمایه‌گذاریست و تبادل فن‌آوری و ایجاد مشاغل را شامل می‌شود و برای بحرین امکانات را به صورت چشمگیری افزایش خواهد داد».

پس از امارات متحده عربی، بحرین دومین کشوری‌ست که به‌رغم مخالفت‌های داخلی و خارجی، روابط خود با اسرائیل را عادی می‌کند.

بخوانید: واکنش‌های جهانی به عادی‌سازی روابط بحرین و اسرائیل

این سه‌کشور سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر/۲۵ شهریور در کاخ سفید با امضای یک توافق تاریخی عادی‌سازی روابط را اعلام کردند.

بخوانید: همه چیز درباره توافق ابراهیم

بحرین میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده است و پایگاهی راهبردی برای واشنگتن به‌شمار می‌رود.

یک منبع بحرینی به خبرگزاری رویترز گفته که با توجه به دستور هفته گذشته پادشاه بحرین برای ایجاد یک مرکز ملی امنیت سایبری، اولویت منامه همکاری با اسرائیل در این زمینه است و همچنین بحرین قصد دارد از اکوسیستم اسرائیل برای راه‌اندازی مشاغل استفاده کند.

توافق با بحرین باید برای اجراشدن به تصویب مجلس اسرائیل (کنست) برسد. کنست، نمایندگان کنست پنج‌شنبه گذشته به‌رغم رای مخالف ۱۳ نماینده عرب، «معاهده صلح» میان تل‌آویو و ابوظبی را با ۸۰ رای موافق تصویب کردند.

استیو منوچین و دیگر مقام‌های آمریکا فردا دوشنبه به امارات متحده عربی سفر می‌کنند و سه‌شنبه نخستین هیأت اماراتی را در سفر به اسرائیل همراهی خواهند کرد.