تظاهرات لبنانی‌ها در سالگرد اعتراضات سراسری علیه بحران اقتصادی و فساد

رادیو فردا
شنبه 17 اکتبر 2020
گزارش‌ها حاکی است که صدها نفر روز شنبه در بیروت پایتخت لبنان به مناسبت سالگرد اعتراضات گسترده به بحران اقتصادی به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش رویترز، معترضان در تجمع روز شنبه تاکید کردند که از خواسته‌های خود برای انقلاب و برکناری میشل عون، رئیس جمهوری دست نکشیده‌اند.

اکتبر سال گذشته لبنان شاهد آغاز اعتراضات گسترده‌ای نسبت به فساد، تشدید وخامت اوضاع اقتصادی و سقوط بیشتر ارزش واحد پولی لبنان بود. معترضان میگویند، مقامات سیاسی لبنان مسئول بدترین وضعیت از زمان پایان جنگ داخلی در سال ۱۹۹۰ هستند.

انفجار مهیب بندر بیروت در روز ۱۴ مرداد، که دست‌کم ۱۹۰ کشته برجای گذاشت و بخشی از کل پایتخت این کشور را ویران کرد، بحران در لبنان را وارد مرحله تازه‌ای کرده است . در پی وقوع این انفجار، نخست‌وزیر و اعضای دولت لبنان کناره‌گیری کردند. اما هنوز دولت جدید شکل نگرفته است.

پیش از این فاجعه که طبق ارزیابی مقامات دولتی بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار خسارت به جا گذاشته است، لبنان با بحران مالی شدید و تورمی افسار گسیخته روبه‌رو بود.

منتقدان این بحران عمیق را نتیجه چند دهه فساد و سوء مدیریت نخبگان سیاسی می‌دانند؛ کسانی‌‌که تاکنون حاضر نشده‌اند اصلاحات ضروری را اجرایی و یا از قدرت کناره‌گیری کنند.