کرونا در بریتانیا؛ اختلاف دولت و مقام‌های محلی بر سر وضعیت 'وخیم' منچستر

بی بی سی
بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید شیوع کرونا در کلان‌شهر منچستر "وخیم" است و اگر با مسئولان شهر بر سر محدودیت‌های بیشتر توافق نشود، شاید مجبور به "مداخله" شود.

آقای جانسون از اندی برنهام، شهردار منچستر خواست در مورد قرار گرفتن این منطقه در بالاترین حد هشدار (درجه سه) با دولت "تعامل سازنده" داشته باشد چون "هر روز که می‌گذرد" وضعیت شیوع بدتر می‌شود.

آقای برنهام سخت‌تر شدن محدودیت‌ها را در منچستر "معیوب و ناعادلانه" خوانده و خواستار کمک مالی بیشتر دولت به کسانی شده که این محدودیت‌ها زندگی‌شان را تحت تاثیر قرار داده است.

آقای جانسون امروز در گفتگو با رسانه‌ها در دفتر نخست‌وزیری گفت اکراه مقام‌های محلی از اعمال سخت‌گیری‌های بیشتر را درک می‌کند و می‌داند که این اقدام‌ها "اصلا دور از از درد و رنج نیستند". او اضافه کرد: "اگر توافقی حاصل نشود، لازم است مداخله کنم تا از بیمارستان‌های منچستر و جان ساکنان شهر محافظت کنم."

نخست‌وزیر بریتانیا البته پذیرفت که "اگر همکاری کنیم اقدامات‎مان بسیار موثرتر خواهند بود."

او با اشاره به اینکه دولت مرکزی با مقام‌های محلی نتوانسته‌اند به توافق برسند یادآور شد که زمان اقدام است:

"هر روزی که می‌گذرد بی‌آنکه کاری بکنیم، افراد بیشتری به بیمارستان و بخش مراقبت ویژه می‌روند و در کمال تاسف افراد بیشتری می‌میرند."
اندی برنهام، شهردار منچستر دیروز در کنفرانس خبری گفت مقام‌های محلی "یک‌صدا مخالف" اعمال این محدودیت‌های "معیوب و ناعادلانه" هستند و در مقابل برنامه‌های دولت مرکزی "قاطعانه می‌ایستند."

فردا سطح هشدار بر اساس سیستم سه مرحله‌ای جدید در لندن هم از یک که سطح متوسط است به دو یا سطح خطرناک افزایش می‌یابد.

بر اساس تازه‌ترین آمار رسمی، در شبانه‌روز گذشته در بریتانیا ۱۵۶۵۰ نفر به کرونا مبتلا و ۵۳۱۱ نفر در بیمارستان بستری شده‌اند و ۱۳۶ نفر هم جان‎باخته‌اند.

شمار کل مبتلایان در بریتانیا به ۷۰۰ هزار نفر نزدیک می‌شود و نزدیک به ۴۳ هزار و پانصد نفر نیز جان باخته‌اند.