پارلمان اسرائيل با اکثریت قوی برقراری رابطه با امارات را تصویب کرد

دویچه وله
یک ماه پس از قرارداد عادی‌سازی مناسبات با امارات، پارلمان اسرائیل قرارداد آشتی با این کشور عربی را تصویب کرد. نتانیاهو عقد پیمان را پیروزی بزرگی برای سیاست خارجی خود دانست و از تمایل چند کشور عربی دیگر به آشتی خبر داد.
در پارلمان اسرائیل (کنست) ۸۰ نماینده از مجموع ۱۲۰ نماینده به پیمان عادی‌سازی روابط با امارات رأی مثبت دادند و تنها ۱۳ نماینده رأی منفی. دیگر نمایندگان یا غایب بودند و یا رأی ممتنع دادند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، از "روزی کم‌مانند در تاریخ اسرائیل" سخن گفت. او تأکید کرد که غیر از متن توافق‌نامه، هیچ گفت‌وگوی محرمانه‌ای با امارات در میان نبوده است.
امارات متحد عربی سومین کشوری است که پس از مصر و اردن با اسرائیل رابطه دیپلماتیک برقرار می‌کند. بحرین نیز پس از امارات به اقدامی مشابه دست زده است. در مراسمی که به همین مناسبت در کاخ سفید برگزار شد، وزیر خارجه بحرین نیز حضور داشت، اما هنوز عقد پیمان میان دو کشور به مرحله نهائی نرسیده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده نیز، که آشتی اسرائیل و امارات به ابتکار او انجام گرفته است، در مراسم روز ۱۵ سپتامبر حضور به هم رساند. او اتحاد کشورهای خاورمیانه را برای مقابله با "فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران" ضروری می‌داند و امیدوار است کشورهای عربی دیگری، مانند عربستان و سودان نیز به آن بپیوندند.