ترامپ: سربازان آمریکایی تا کریسمس از افغانستان خارج می‌شوند

دویچه وله
دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی خود قول داده است كه سربازان باقیمانده آمریكایی را تا قبل از پایان سال جاری از افغانستان خارج كند. جزییات برنامه خروج پیش از موعد این سربازان هنوز روشن نیست.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا از خروج كامل نیروهای آمریكایی از افغانستان تا پایان سال، حدود دو ماه ونیم دیگر خبر داد. او روز چهارشنبه ۱۶ مهر (۷ اکتبر) در توئیتر نوشت: «گروه کوچکی از مردان و زنان دلیر آمریکایی را که هنوز در افغانستان خدمت می‌کنند باید تا کریسمس به خانه بازگرداند.». ترامپ جزئیات بیشتری در این باره مطرح نکرد.
ترامپ قبلا در اواسط سپتامبر نیز اعلام كرده بود كه نیروهای آمریکایی باید تا زیر چهار هزار نفر كاهش یابند.

جنگ در افغانستان ۱۹ سال طول کشیده و طولانی‌ترین جنگ در تاریخ ایالات متحده است. سربازان آمریکایی از سال ۲۰۰۱ در افغانستان حضور دارند. حمله نظامی آمریکا به افغانستان پس از حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ انجام گرفت.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آمریکا اواخر فوریه سال جاری توافقنامه‌ای را با گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر امضا کرد تا خروج تدریجی سربازان ناتو از خاک افغانستان امکان‌پذیر شود و جنگ ۱۹ ساله با گروه طالبان پایان گیرد. در مقابل طالبان نیز متعهد شدند در مذاکرات بین‌الافغانی شرکت و مذاکرات صلح را با دولت افغانستان آغاز کنند.

آمریکا اوایل ماه اوت، متحدان خود در ناتو را از برنامه‌ خروج سربازان از افغانستان مطلع کرده بود. در آن زمان مقامات آمریکایی گفتند این کشور می‌خواهد تا پایان ماه نوامبر نفرات خود را تا كمتر از پنج هزار نفر کاهش دهد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

خروج سربازان آمریکایی از افغانستان یکی از وعده‌های دونالد ترامپ در دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری بود. ترامپ اکنون در آستانه انتخابات سوم نوامبر گفته است که می‌خواهد سربازان آمریکایی را تا کریسمس به کشور بازگرداند و وعده خود را عملی کند.

هم‌‌اکنون حدود هشت هزار و ۶۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر هستند.