زنان در مکه و کعبه مصون از آزار جنسی نیستند

یورونیوز
به نظر می‌رسد آزار جنسی در مکه به صورت گسترده علیه زنان با ملیت‌ها و سنین مختلف صورت گرفته و نه تنها زنان جوان بلکه زنان میانسال و مسن نیز از قربانیان این پدیده هستند.

از دید بسیاری مکه، قبله‌گاه مسلمانان جهان مکان امن برای کسانی است که هر سال برای زیارت راهی این شهر می‌شوند. اما گزارش‌های جدید حاکی از آن است که تقدس این شهر مانع از آزار جنسی زنان نمی‌شود.

در سالی که گذشت زنان بسیاری پرده از راز آزارهای جنسی که به آنان روا شده بود، برداشتند. این مساله تا آنجا پیش رفت که کارزارهای اعتراضی بسیاری شکل گرفت و در مراسم‌ رسمی گوناگون، از جمله جوایز گلدن گلوب در این خصوص سخن‌ها راندند.

برخی از افرادی که در مکه مورد تعرض و آزارجنسی واقع شده اند، سکوت خود را شکسته اند. این زنان مدعی هستند که به هنگام ایام حج، نه تنها در مکان‌های عمومی مانند خیابان و بازار بلکه در زمان طواف کعبه و یا حضور در امکان مقدس مکه مورد تعرض مردان قرار گرفتند. صحبت درباره این مساله باعث شد تا زنان بیشتری از تجربیات خود و دیگران درباره آزار جنسی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتقاد از کسانی که موضوع تعرض و تجاوز را به مساله پوشش زنان و حجاب مرتبط می‌سازند، در این باره گفته‌اند که تجربیات قربانیان آزار جنسی در مکه نشان دهنده آن است که برخلاف تبلیغات صورت گرفته در مورد حجاب و کاهش آزار جنسی، پوشش زنان سبب محافظت از آنان در برابر آزارگران نمی شود.