رهبر مخالفان ونزوئلا میانجیگری مکزیک و اروگوئه را رد کرد

رادیوفردا
خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا روز جمعه پیشنهاد روسای جمهوری مکزیک و اروگوئه برای میانجیگری بین او و نیکلاس مادورو را رد کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، خوآن گوآیدو در نامه‌ای به رهبران این دو کشور از آنها خواسته است تا از مطالبات ونزوئلایی‌ها حمایت کنند.

رهبر مخالفان دولت ونزوئلا نوشته است: در این لحظه تاریخی که کشور ما در حال گذر از آن است، بی‌طرف به مثابه ایستادن در کنار حکومتی است که صدها هزار نفر را به بدبختی، گرسنگی و تبعید، از جمله مرگ محکوم کرده است.

خوآن گوآید هفته گذشته در جمع ده‌ها هزار نفر در کاراکاس خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا اعلام کرد و عده داد «دیکتاتوری» نیکلاس مادورو را سرنگون کند.

ایالات متحده و ده‌ها کشور در سراسر جهان از خوآن گوآید به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا حمایت کرده‌اند. این در حالی است که روسیه، چین، ترکیه، کوبا و ایران از نیکلاس مادورو حمایت کرده‌اند.

در همین حال قرار است روز شنبه مخالفان تظاهرات سراسری در ونزوئلا برگزار کنند.


«دخالت نظامی قریب الوقوع نیست»

در همین حال، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا روز جمعه گفت، دخالت نظامی آمریکا در واشنگتن قریب الوقوع (حتمی) نیست ولی تاکید کرد که تمامی گزینه‌ها در نظر گرفته می شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای بولتون در یک مصاحبه رادیویی در پاسخ به این سئوال که آیا مداخله نظامی توسط آمریکا، برزیل، کلمبیا و یا هر سه کشور قریب الوقوع و محتمل است گفت :«نه!»

او افزود: «رییس جمهور گفته است تمامی گزینه ها مد نظر قرار خواهند گرفت ولی هدف ما انتقال صلح آمیز قدرت است.»

سیاست دولت دونالد ترامپ اعمال فشار برای برکناری نیکلاس مادورو است و از همان روزهای اول بحران در این کشور حمایت خود را از خوان گوایدو رییس پارلمان و ونزوئلا اعلام کرده است.

دولت آمریکا چند روز پیش شرکت نفت دولتی ونزوئلا را تحریم کرده است و جان بولتون به سایر کشورها هشدار داد که با دولت نیکلاس مادورو در زمینه سایر دارایی های ونزوئلا از جمله طلا معامله نکنند.

یک مقام ارشد به خبرگزاری رویترز گفت که دولت ونزوئلا قصد دارد در آینده نزدیک ۱۵ تن از طلای ذخایر ملی کشور را به امارات متحده عربی بفروشد.

جان بولتون روز جمعه در واکنش به این خبر در مجموعه پیام هایی در شبکه توئیتر نیکلاس مادورو را به «خارج کردن سرمایه های ونزوئلا » متهم کرد و گفت او مشغول سرقت «دارایی مردم ونزوئلا است.»

ونزوئلا در دوران ریاست‌جمهوری مادورو به شدت دچار کمبود غذایی و ابرتورم شده است که در سال جاری به ۱۰ میلیون درصد خواهد رسید. از سوی دیگر گفته می‌شود، بیش از سه میلیون نفر از مردم این کشور به دلیل بحران اقتصادی و سیاسی به کشورهای همسایه گریخته‌اند.