آمریکا بخش دیگری از کمک‌های خود را به فلسطینی‌ها متوقف می‌کند

بی بی سی
آمریکا روز جمعه اعلام کرد تمامی کمک‌هایی را که در چارچوب برنامه‌های اداره توسعه بین‌الملل این کشور - موسوم به USAID - در اختیار فلسطینی‌ها در غزه و کرانه غربی رود اردن قرار می‌داده، متوقف می‌کند.

این کشور در سال ۲۰۱۸ تمامی کمک‌های خود را به آوارگان فلسطینی که به واسطه سازمان ملل به دست آنها می‌رسید، متوقف کرده بود. آمریکا همچنین کمک‌های ۲۰۰ میلیون دلاری خود به تشکیلات خودگردان فلسطینی را نیز در سالی که گذشت متوقف کرد.

تصمیم جدید که شامل کمک‌های "بشردوستانه" دولت آمریکا می‌شود، در ارتباط با یک قانون جدید "مبارزه با تروریسم" گرفته شده است.

بر اساس مصوبه جدید کنگره آمریکا به نام "قانون شفاف‌سازی ضدتروریسم"، از این پس شهروندان این کشور که قربانی "تروریسم" هستند، می‌توانند از دریافت کنندگان کمک‌های اداره توسعه بین‌المللی آمریکا در دادگاه‌های این کشور شکایت کنند.

اجرای این قانون از روز جمعه، اول فوریه (۱۲ بهمن ماه) آغاز می‌شود.
این نگرانی که قانون جدید به محکومیت فلسطینیان در دادگاه‌های آمریکا بیانجامد، موجب شد تا این کمک‌ها متوقف شوند.

کمک‌های ۶۰ میلیون دلاری واشنگتن به نیروهای امنیتی فلسطینی نیز بخشی از کمک‌هایی است که از روز جمعه، اهدای آن متوقف می‌شود.

یکی از مقام‌های آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است که توقف این کمک‌ها به درخواست تشکیلات خودگردان فلسطینی گرفته شده است.

دولت آمریکا می‌گوید در این مرحله هیچ برنامه‌ای برای تعطیل کردن دفاتر اداره توسعه بین‌الملل خود در کرانه غربی رود اردن یا غزه ندارد.

این اداره همچنین در سفارت آمریکا در بیت‌المقدس نیز دفتری دارد که کماکان به کار خود ادامه خواهد داد.از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا، واشنگتن با این استدلال که فلسطینی‌ها پای میز مذاکره نمی‌نشینند، از کمک‌های مالی خود به آنان کاست.

آقای ترامپ بارها وعده داده است که در چارچوب یک توافق جدید که از آن با عنوان "توافق قرن" نام می‌برد، مشکل تاریخی اسرائیل و فلسطین را حل می‌کند.

فلسطینی‌ها، آمریکا را متهم کرده‌اند که در تلاش است تا با تحت فشار قراردادن آنها از طریق قطع کمک‌ها، از فلسطین "باج‌گیری" کند.

دونالد ترامپ به هواداری از اسرائیل شهره است و سفارت آمریکا را نیز از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کرده است.
اداره توسعه بین‌الملل آمریکا چیست؟

اداره یا آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا که به نام یواس‌اید USAID معروف است، یکی از سازمان‌های فدرال دولت این کشور است.

این سازمان، اهدای کمک‌های مالی دولت آمریکا را به کشورهای مختلف دنیا بر عهده دارد.

دولت آمریکا می‌گوید که این کمک‌ها با اهداف بشردوستانه و "تقویت دموکراسی" در اقصی نقاط دنیا هزینه می‌شوند.
اما این سازمان بارها از سوی مخالفان سیاست‌های واشنگتن به پیگیری اهداف سیاست خارجی آمریکا متهم شده است.

این موضوع موجب شده تا این سازمان در کشورهایی مانند بولیوی، کوبا و روسیه با اتهاماتی مانند هزینه کردن پول برای تقویت مخالفان سیاسی دولت روبه‌رو شود.

بودجه این اداره در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است.

به گفته دولت آمریکا این پول در مجموعه‌ای متنوع از برنامه‌های بشردوستانه - از جمله در حوزه بهداشت و سلامت - در بیش از یکصد کشور دنیا هزینه می‌شود.