یونیسف: ۳۲ کودک در یک‌ماه اخیر در سوریه کشته شده‌اند

بی بی سی
صندوق کودکان سازمان ملل - یونیسف - روز جمعه اعلام کرد که از ماه دسامبر، ۳۲ کودک آواره به دلایلی همچون سرمای شدید، گرسنگی یا جنگ، در شمال و شرق سوریه کشته شده‌اند.

به گفته یونیسف، ۱۱ تن از این کودکان، نوزدانی هستند که در دو روز اخیر در سوریه کشته شده‌اند.

همزمان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می‌گوید از نیروهای دموکراتیک سوریه خواسته تا مسیری ویژه برای انتقال آوارگان سوری به پناهگاه الهول در نظر بگیرد.

هر دو سازمان یونیسف و کمیساریای عالی پناهندگان به مشکلی واکنش نشان داده‌اند که نتیجه دشواری‌ها برای انتقال سوری‌های آواره به پناهگاه الهول در منطقه تحت کنترل کرد‌هاست.

این آوارگان از آخرین مناطق تحت کنترل داعش در استان دیرالزور می‌گریزند و در راه رسیدن به پناهگاه الهول، با خطرات بسیار از جمله سردی شدید هوا روبه‌رو‌ هستند.
روز پنج‌شنبه سازمان بهداشت جهانی نیز درباره این مشکل و کشته شدن آوارگان در این مسیر هشدار داده بود.

به گفته هنریتا فوره، مدیر اجرایی یونیسف، به رغم هوای بسیار سرد، برخی از خانواده‌ها چندین روز در راه هستند.

این مقام سازمان ملل افزود که یونیسف در تلاش است تا در کمپ‌های بین راه، با غذا، آب و لباس گرم از کودکان و زنان حفاظت کند.

با این حال به گفته خانم فوره، به دلیل نبود امنیت کافی در این مسیر، امکان رساندن کمک‌های بشردوستانه به بسیاری از آوارگان در این مسیر ممکن نیست.
از ماه دسامبر (بیش از یک ماه پیش)، حدود ۲۳ هزار آواره که بیشترشان زنان و کودکان هستند به پناهگاه الهول رسیده‌اند.

تنها در سه روز اخیر، پنج هزار آوار جدید به این پناهگاه رسیده‌اند.

اخیرا مارک لوکاک، هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل به شورای امنیت سازمان ملل گزارش داد که میلیون‌ها سوری در حال حاضر در خانه‌هایی نیمه‌ویران و بدون دسترسی به برق یا هرگونه امکانات گرمایشی به سر می‌برند.

همزمان، گزارش‌های سازمان‌های حقوق‌بشری حاکی است که گروه قابل توجهی از خانواده‌های سوری با کمبود اقلامی مانند شیر خشک و ملحفه نیز روبه‌رو هستند.