شکست مذاکرات آمریکا و روسیه بر سر یک پیمان کنترل تسلیحات هسته‌ای

بی بی سی
به گفته منابع روسی، مسکو و واشنگتن نتوانسته‌اند اختلافاتشان را درباره "پیمان منع تولید موشک‌های میان‌برد هسته‌ای" حل کنند و احتمالا آمریکا از روز شنبه، روند خروج از این پیمان را آغاز می‌کند.

"پیمان منع تولید موشک‌های میان‌برد هسته‌ای" یا آی‌ان‌اف، یکی از توافق‌های مهم کنترل تسلیحات در جهان است که از زمان جنگ سرد باقی مانده است.

این پیمان در سال ۱۹۸۷ میلادی میان رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی به امضا رسید.

بر اساس این پیمان، این دو قدرت هسته‌ای به شکل داوطلبانه پذیرفتند که از تولید موشک‌های هسته‌ای با برد ۵۰۰ تا پنج هزار و ۵۰۰ کیلومتر خودداری کنند. بعد از این پیمان دو کشور صدها موشکی را که با این برد داشتند، منهدم کردند.
اما اخیرا دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، روسیه را متهم کرد که این پیمان را زیر پا گذاشته و موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای و با برد بیش از ۵۰۰ کیلومتر تولید کرده است.

روسیه می‌گوید برد این موشک که "9M729" نامیده می‌شود، ۴۸۰ کیلومتر است و به همین دلیل، پیمان آی‌ان‌اف نقض نشده است.

مسکو هفته گذشته تعدادی از رسانه‌ها و مقام‌های نظامی خارجی را دعوت کرد و سیستم موشکی "9M729" را برای آنها به نمایش گذاشت. ارتش روسیه با هدف رد ادعای واشنگتن این کار را انجام داد.

اما مقام‌های آمریکایی می‌گویند آنچه که بر روی این موشک به عنوان برد آن نوشته شده، برد واقعی این موشک نیست.
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه روز پنج‌شنبه گفت که در مذاکراتش با همتای آمریکایی، هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

آقای ریابکوف بعد از یک جلسه ۱۱ ساعته با آندره تامپوسن، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی و امنیت بین‌الملل، گفت انتظار دارد که واشنگتن روند خروج از این پیمان را آغاز کند.

این مقام روسی، موضع آمریکا را "شبیه به یک اولتیماتوم" و "مخرب" توصیف کرد.


آمریکا می‌گوید اگر مسکو به تعهداتش عمل نکند، این کشور نیز به ساخت موشک‌های میان‌برد هسته‌ای روی می‌آورد.

پیمان آی‌ان‌اف با هدف تامین امنیت اروپا در دوران جنگ سرد به امضا رسید و به یک رقابت تسلیحاتی شدید در آن دوران پایان داد.

خروج احتمالی آمریکا از این پیمان به این نگرانی دامن زده که یک رقابت تسلیحات هسته‌ای دیگر، شبیه به آنچه که زمانی میان اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا وجود داشت، این بار میان روسیه و آمریکا شکل بگیرد.