کوران‌ مرگ‌بار قطبی شمال آمریکا را فرا گرفت؛ ۶ کشته در ساعات اولیه

بی بی سی
یخبندان در شمال آمریکا وضعیت فوق‌العاده ایجاد کرده است. سرما در برخی نقاط به ۵۰ درجه زیر صفر کاهش پیدا کرده و دست کم جان ۶ نفر را تاکنون گرفته است.

در داکوتای شمالی برودت منفی ۵۴ درجه ثبت شده است.

این کوران قطبی اکثر ایالت‌های شمال مرکزی و شرق آمریکا را فرا خواهد گرفت و زندگی روزانه ۲۵۰ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از این میان دست کم ۹۰ میلیون آمریکایی باید با سرمای منفی ۱۷ درجه سر کنند که وقتی همراه با کوران می شود نزدیک به منفی ۲۷ درجه احساس می‌شود.

۲۰ میلیون نفر هم باید منتظر سرمای ۲۸ درجه زیر صفر باشند. در ایالت‌هایی چون نیواینگلند، ویسکانسن و ایلینوی پیش‌بینی شده که نیم‌متر برف بر زمین بنشیند.

حتی در ایالت‌های جنوبی چون می‌سی‌سی‌پی و آلاباما هم وضعیت فوق‌العاده اعلام شده، مدارس تعطیل و به مردم توصیه شده از تردد در فضای باز خودداری کنند.

ریکی کاسترو از مرکز ملی هواشناسی آمریکا در ایلینوی گفته: "این (کوران قطبی) احتمالا تاریخی خواهد بود".

با وجود این که این موج قطبی تازه به این مناطق رسیده مقام‌ها تاکنون مرگ ۶ نفر را تایید کرده‌اند.

یک مرد در شیکاگو به هنگام پارو کردن برف کشته شده و در میلواکی مرد دیگری در سرما یخ‌زده است.

در ایلینوی یک مرد ۸۲ ساله به علت ماندن طولانی در فضای باز یخ‌زده و یک زوج جوان هم بر اثر یخ‌زدگی جاده در شمال ایندیانا دچار سانحه مرگبار خودرو شدند.

در شیکاگو امروز (چهارشنبه) بیش از ۱۳۰۰ پرواز لغو شد. صدها مدرسه تعطیل شده حتی در ایالت‌هایی چون مریلند که هوا آفتابی است اما یخ‌زدگی عبور و مرور را مختل کرده است.

قطارها و خودروهای با ارتفاع پایین در شیکاگو موقتا از حرکت ایستاده‌اند و وزش کوران باعث شده در شیکاگو مردم برودت هوا را همچون ۴۵ درجه زیر صفر حس کنند. با چنین سرمایی اندام‌های داخلی بدن در زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه یخ می‌زند.

منطقه گرند فورکز در ایالت داکوتای شمالی با ثبت ۵۴ درجه زیر صفر فعلا سردترین نقطه آمریکا اعلام شده است.

کارخانه های آبجوسازی در ویسکانسن از بیم یخ‌زدن شیشه‌های آبجو کامیون‌ها را فعلا به جاده نفرستاده‌اند.

هواشناسان هشدار داده‌اند هیچ کس نباید بیش از ۱۰ دقیقه در فضای باز بماند و در طول این مدت هم نباید نفس عمیق کشید و یا زیاد حرف زد تا از احتمال یخ‌زدگی مجرای تنفسی و ریه‌ها کاسته شود.

حتی رستوران‌های معروفی چون دیپ-دیش-پیتزا از گرفتن سفارش غذا و ارسال آن برای مشتریان امتناع می‌کنند و از دیشب (سه‌شنبه) در شیکاگو کارگران را از رساندن پیتزا به در خانه‌ها منع کرده‌اند.

در بسیاری از این مناطق حامیان حیوانات به مردم هشدار داده‌اند که سگ‌ها را فعلا به خیابان‌ها نبرند.