کُردها: ترکیه به دنبال مستعمره‌ای تحت کنترل تروریست‌ها در سوریه است

العربیه.نت فارسی
ائتلاف سوریه دمکراتیک بار دیگر با طرح منطقه امن که ترکیه آن را پیشنهاد داد، مخالفت و تاکید کرد که ترکیه به دنبال «مستعمره‌ای» تحت کنترل «گروه‌های تروریستی» در شمال سوریه است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، الهام احمد رئیس هیئت اجرایی شورای سوریه دمکراتیک که به آمریکا رفته و سه‌شنبه 29 ژاویه با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرده است، تاکید کرد، آن‌چه آنکارا آن را «منطقه امن» داخل سوریه می‌نامد، تنها «مستعمره‌ای برای ترکیه» است.

او ادامه داد، اگر راه‌حل میانه‌ای وجود داشته باشد، با حضور ناظران بین‌المللی تعیین شده از سوی سازمان ملل متحد در مرزها، موافقت خواهیم کرد.

اکثر جنگجویان ائتلاف سوریه دمکراتیک را جنگجویان کُرد یگان‌های مدافع خلق تشکیل می‌دهند. این ائتلاف متحد آمریکا در نبرد علیه داعش در سوریه به شمار می‌آید. اما ترکیه یگان‌های مدافع خلق (کُرد) را گروهی تروریستی و امتداد حزب کارگران کُردستان می‌داند.

الهام احمد کنترل منطقه‌ای مرزی به مساحت 30 کیلومتر توسط ترکیه را، تهدیدی برای کُردها توصیف کرد.

او گفت: «کنترل ترکیه به معنی تبدیل این منطقه به مستعمره ترکیه است؛ مستعمره‌ای که گروه‌های تروریستی بر آن سیطره دارند».

او به گروه‌های اپوزیسیون مسلح اشاره دارد که از حمایت ترکیه برخوردارند.

الهام احمد ادامه داد: «منطقه عفرین واقع در غرب سوریه که اکثر ساکنانش کُرد بودند، سال گذشته به کنترل ترکیه و متحدانش درآمد و اکنون به شکل سازماندهی شده‌ای در معرض تخلیه از ساکنان اصلی‌اش قرار دارد».

پیش از این ریاض درار رئیس مشترک «شورای سوریه دمکراتیک» در مصاحبه با العربیه گفته بود، «منطقه امن که روسای جمهوری آمریکا و ترکیه درباره آن سخن گفتند، باید بی طرف باشد». او ادامه داد که در صورت دخالت ترکیه، این منطقه به اشغال این کشور درخواهد آمد.

الهام احمد هم گفت: «هنوز مشخص نیست میانجی‌گری آمریکا نتیجه بخش باشد».


طرحی مبهم

او ادامه داد: «آن‌ها (آمریکایی‌ها) نگران وقوع درگیری میان دو طرف هستند که در حال حاضر هم‌پیمان به شمار می‌آیند... هنوز طرح واضح نیست، آن‌چه روشن است این است که آمریکایی‌ها به دنبال توافق با ترکیه برای دست یابی به راه‌حل هستند».

ماه گذشته دونالد ترامپ به طور ناگهانی، تصمیم خود را برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه اعلام کرد. این اعلام مخالفت‌های بسیاری در پی داشت از جمله از سوی جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده که از سمتش استعفا داد.

الهام احمد گفت: «آمریکا به دنبال آرام کردن اوضاع با ترکیه است تا بتوان به توافقی دست یافت که بر مبنای آن، نیروهای کُرد امکان بقا داشته باشند».

شایان ذکر است که الهام احمد در روزهای اخیر به آمریکا رفته تا درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت‌وگو کند. او به دنبال آن است تا خروج نیروهای آمریکایی به گونه‌ای صورت گیرد که جنگجویان کرُد در مناطقی که با پشتیبانی ایالات متحده از تصرف داعش آزاد کردند، باقی بمانند.

آمریکا هم به دنبال میانجی‌گری برای ایجاد تفاهمی میان نیروهای سوریه دمکراتیک و دولت ترکیه است.

شمال سوریه منطقه‌ای غنی از ثروت‌های معدنی و نفت است و حدود 30 درصد از مساحت کشور را تشکیل می‌دهد. این منطقه در حال حاضر تحت کنترل جنگجویان کُرد است.

ترکیه بارها تهدید به حمله نظامی به منظور بیرون راندن جنگجویان کُرد از مناطق هم‌مرز با خود کره است. این درحالی است که نظام سوریه، نیرو و تجهیزات نظامی به جبهه‌های نبرد در مناطقی اعزام کرد که کُردها در آن حضور دارند.