اعلام آمادگی طالبان برای گفت و گو با احزاب سیاسی افغانستان

ایرنا
خبرگزاری آریا نیوز افغانستان نوشت: با وجود اینکه طالبان در راستای تحقق صلح در این کشور حاضر به گفت و گو با دولت افغانستان نیست اما برای مذاکراه با جریان‌های سیاسی در این کشور اعلام آمادگی کرده است.

به‌رغم خودداری طالبان برای مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان در نشست‌های قطر اما به گفته برخی از منابع خبری، طالبان بر خلاف حکومت اخیراً از احزاب بزرگ افغانستان خواسته تا برای مذاکرات مستقیم اعلام آمادگی کنند.

شماری از احزاب بزرگ سیاسی افغانستان نیز تأیید می‌کنند که گروه طالبان از آنان خواسته تا نمایندگان خود برای گفتگو با این گروه را مشخص کنند.

همایون جریر، عضو ارشد حزب اسلامی در این مورد گفت: ما به نظر طالبان احترام می‌گذاریم، مذاکرات بین الاافغانی باید جامع باشد. هیچ جناح نباید دور بماند و دخیل بودن حکومت حتمی است.

در همین حال، امریکا و گروه طالبان روی موارد اساسی باهم توافق کرده‌اند، اما آنچه نزد چهره‌های سیاسی نگران کننده است همگانی نشدن توافقات انجام شده میان امریکا و طالبان است.

انوارالحق احدی، رهبر جبهه ملی نوین افغانستان نیز گفت: ابهاماتی وجود دارد که می‌تواند خطر جدی برای آینده افغانستان داشته باشد اما از طرف دیگر پیشرفت‌های اخیر به‌اندازه کافی امیدوار کننده است.

برخی از کارشناسان سیاسی بر این باورند که اگر تلاش‌های صلح با گفت و گوهای بین‌الافغانی همراه نباشد، صلحی در آینده بدست خواهد آمد که شکننده و بحران زا خواهد بود.

عبدالهادی ارغندی وال، رهبر حزب اسلامی شاخه ارغندیوال می‌گوید، اگر قرار باشد که صلح در بین حکومت و مخالفین طوری که دو طرف به توافق برسند نباشد. این نوع صلح زمینه ساز جنگ‌های بعدی در افغانستان خواهد شد.

با این همه زلمای خلیل زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که برای آوردن صلح و پایان جنگ در افغانستان بسیار تعجیل دارد. وی مدعی شد که افغان‌ها از فرصت به دست آمده درزمینهٔ صلح استفاده کنند.