مالزی پروژه ۲۰ میلیارد دلاری با چین را لغو کرد

ایرنا
وزیر امور اقتصاد مالزی اعلام کرد که این کشور به رغم روابط خوب با پکن ، پروژه خط آهن سواحل شرقی این کشور با چین به ارزش 20 میلیارد دلار را لغو کرده است.

دولت تشکیل یافته از ائتلاف پاکاتان هاراپان به رهبری ماهاتیر محمد در مالزی پس از روی کار آمدن در اردیبهشت سال جاری اعلام کرد که به دلیل بدهی های کلان خارجی ، قراردادهای منعقده خارجی را که در دوران نجیب رزاق نخست وزیر پیشین امضا شده ،مورد بررسی مجدد قرار می دهد.

عزمین علی وزیر امور اقتصادی مالزی در گفت وگو با رسانه ها روز شنبه اعلام کردکه که هزینه های مالی این پروژه کلان که قرار بوده توسط شرکت های چینی اجرا شود، برای مالزی بسیار زیاد بوده است.

عزمین علی تاکید کرد تصمیم نهایی در مورد سرنوشت این پروژه کلان اقتصادی در کابینه دولت اتخاذ شد و اطمینانی از تامین تمام هزینه های مالی مراحل مختلف این پروژه وجود نداشت.

طبق این گزارش هزینه سود سالانه این پروژه سالانه 500 میلیون دلار برآورد شده بود.

ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی در شهریور ماه گذشته اعلام کرد که مالزی احتمالا این پروژه را لغو خواهد کرد.

وی همچنین اعلام کرد در همان ماه خبر از لغو پروژه اقتصادی دیگری با چین را در ارتباط با احداث خط لوله گاز طبیعی در ایالت صباح در سواحل شرقی مالزی خبر داد.

شرکت سی سی سی سی چین که مجری این پروژه ها بوده تاکنون در مورد این تصمیم مالزی اعلام نظر نکرده است.

ماهاتیر محمد پس از به قدرت رسیدن دوباره در ماه مه 2018 (اردیبهشت 97) در مالزی به مردم این کشور وعده داد تا تمام قراردادهای خارجی که برای مردم این کشور منصفانه نباشد لغو خواهد شد.

این پروژه های اقتصادی در دوره نجیب رزاق نخست وزیر پیشین مالزی که قریب به یک دهه زمام دولت را در این کشور در دست داشت، با شرکت های چینی منعقد شده بود .

نجیب رزاق درحال حاضر از کمیته مقابله با فساد مالزی متهم به فساد مالی در پرونده توسعه مالزی وان ام دی بی شده است.

وزیر اموردارایی مالزی پیشتر گفته بود که هزینه پروژه خط آهن مالزی برای این کشور بسیار گسترده است.

خط آهن یاد شده یکی از پروژه های زیرساختی در قالب طرح یک کمربند یک جاده چین بود که قرار بود درمالزی توسط شرکت چینی CCCC بزرگترین پیمانکار چین دراین زمینه اجرا شود.

طبق گزارش تارنمای استریت تایمز ،کمیسیون بررسی های امنیتی و اقتصادی چین و آمریکا در نوامبر سال گذشته میلادی با انتشار گزارشی اعلام کرد که پروژه ساخت خط آهن ریلی مالزی دومین طرح اقتصادی کلان یک کمربند یک جاده چین ، پس از پروژه خط آهن سریع السیر مسکو- قازان به ارزش 21.4 میلیارد دلار در روسیه است.