دفاع اعضای ناتو از بودجه نظامی خود در برابر فشارهای ترامپ

ایسنا
با وجود فشارهای ترامپ برای افزایش هزینه‌های نظامی اعضای ناتو پیش از نشست بروکسل، اعضای این ائتلاف از میزان هزینه‌های نظامی خود دفاع کردند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اظهارنظر از سوی متحدان ناتو در پی انتقادهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر عدم هزینه‌کرد کافی در بخش دفاعی و نظامی از سوی متحدان اروپایی ناتو مطرح شده است.

ترامپ پیش از نشست ناتو در تاریخ 11 و 12 ژوئیه سال جاری میلادی در بروکسل، نامه‌هایی را به رهبران کشورهای اروپایی و کانادا نوشته و از آنها خواسته تا هزینه‌های نظامی خود را افزایش دهند.

پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال 2014، متحدان ناتو موافقت کردند تا کاهش بودجه نظامی خود را متوقف کرده و بیش از گذشته در هزینه‌های این بلوک نظامی شریک باشند و 2 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را ظرف یک دهه به این امر اختصاص دهند.

فرانک باک-ینسن، وزیر دفاع نروژ اعلام کرد که دولتش پای تصمیم گرفته شده در نشست 2014 ناتو ایستاده و هزینه‌ها در بخش نظامی را بیشتر کرده است. نروژ بیش از هدف دو درصدی هم در بخش نظامی هزینه کرده است.

در همین حال، نخست وزیر بلژیک با کم اهمیت جلوه دادن نامه دریافتی از ترامپ گفت: چنین نامه‌ها و بیانیه‌هایی پیش از نشست هایی مثل ناتو معمول است. من بابت این نامه ترسی به دل ندارم. بلژیک کمافی سابق در بخش دفاعی ائتلاف ناتو عمل می‌کند. ما در عملیات زیادی با متحدان ناتو حضور داشته‌ایم و دولت بلژیک است که باید درباره پایان دادن به کاهش سیستماتیک هزینه‌های دفاعی تصمیم بگیرد.

رئیس ارتباطات وزیر دفاع کانادا نیز گفت که دولت به افزایش هزینه‌های دفاعی تا بیش از 70 درصد در یک دهه آینده، متعهد است.