اعتراضات کهنه سربازان ارتش چین وارد پنجمین روز شد

ایرنا
اعتراض هزاران نفر از کهنه سربازان چین در جنوب و جنوب شرق این کشور در پنجمین روز متوالی، باعث بروز نگرانی هایی در میان مقام های ارشد امنیتی این کشور شده است.

اعتراضات در منطقه 'جن جیانگ' در استان 'جیانگ سو' در جنوب شرق چین وارد پنجمین روز متوالی شده است به طوری که دولت برای پراکنده کردن معترضین از نیروهای مسلح و ضد شورش استفاده کرده است.

سربازان کهنه کار و قدیمی ارتش چین می گویند مزایا، خدمات رفاهی، اجتماعی و خیریه کافی در اختیار آنها قرار نمی گیرد و برای همه به خیابان ها ریخته اند.

وسعت اعتراضات و طولانی شدن آن نهایتا باعث شد تا نیروهای ضد شورش با شماری از این افراد که چوب و چماق بدست وارد خیابان ها شده بودند، به منطقه اعزام شوند و درگیری هایی نیز به ثبت رسیده است.

روزنامه 'ساوت چاینا' از هنگ کنگ می نویسد دستکم 57 میلیون سرباز قدیمی و کهنه کار و بازنشسته ارتش در چین هستند که نگران فقدان امتیازات اجتماعی و خیریه در کشور هستند.

این گزارش می افزاید این برای چندمین بار در سال های گذشته است که این سربازان به خیابان ها روی می آورند و بعضا با آنها برخورد فیزیکی نیز شده است.

همزمان با این اعتراضات در یک هفته گذشته دو نشست بسیار بلند پایه با حضور مقام های امنیتی و پلیس چین برگزار شده است تا به این وضعیت رسیدگی شود.

یکی از نشست ها در استان 'خه بی' در شمال چین و به ریاست 'سون چونلان' معاون نخست وزیر این کشور برگزار شده و 'گوا شن کان' رییس امنیت چین و 'جایو که جی' رییس پلیس این کشور در آن حضور داشته اند.

در این نشست اعلام شد مسئولان نباید اجازه دهند نیروهای پلیس مسلح و ضد شورش در چنین درگیری هایی به رویکردهای خشن علیه تظاهر کنندگان متوسل شوند.

معاون نخست وزیر چین در این جلسه تاکید کرده باید به درخواست ها توجه شود و سامانه هایی ایجاد شود تا این سربازان بتوانند دردهای خود را در آنها مطرح کرده و مستقیما با مسئولان ارتباط برقرار کنند.

اکتبر سال قبل هزاران نفر از همین سربازان قدیمی ارتش چین در مقابل اداره کمیسیون مرکزی نظامی (فرماندهی کل قوا) در پکن که ریاست آن برعهده 'شی جین پینگ' رییس جمهور و فرمانده کل قوا در چین است تجمع کردند.