کمک‌های امدادی اسرائیل به فراریان سوری از درعا

دویچه وله
حملات ارتش اسد و بمباران‌های هوایی روسیه علیه شورشیان منطقه درعا ادامه دارد. ده‌ها هزار نفر در حال فرار از منطقه هستند. ارتش اسرائیل اعلام کرده که در منطقه جولان به یاری آوارگان شتافته است.

ده‌ها هزار نفر از شهروندان سوری در استان درعا در حال فرار از حملات سربازان ارتش بشار اسد هستند. بشار اسد با حمایت بمباران‌های نیروی هوایی روسیه به حملات پرخشونت خود علیه غیرنظامیان ادامه می‌دهد.

حال اسرائیل که کشور همجوار استان درعاست، اعلام کرده که کمک‌های بشردوستانه برای هزاران آواره‌ی سوری ارسال کرده است.

ارتش اسرائیل روز جمعه ۲۹ ژوئن (۸ تیر) اعلام کرد که شب گذشته در چارچوب یک عملیات ویژه در چندین محل به ارسال ۳۰۰ چادر، ۱۳ تن مواد غذایی، ۱۵ تن مواد غذایی ویژه کودکان نوزاد و دارو و ۳۰ تن پوشاک و کفش به این منطقه مرزی مبادرت کرده است.

در بیانیه‌ی ارتش اسرائیل آمده است: «هزاران غیرنظامی سوری که از عملیات جنگی فراری شده‌اند، در وضیعتی بسیار اسفناک در اردوگاه‌های نزدیک به مرز اسرائیل به سر می‌برند.»

گفته می‌شود این آوارگان با کمبود آب، برق، مواد غذایی و دیگر نیازهای اولیه روبرو هستند. طی روزهای گذشته بر شمار آوارگان این اردوگاه‌ها افزوده شده است.

بر اساس ارزیابی‌های سازمان ملل متحد، در این منطقه بیش از ۵۰ هزار نفر در حال فرار هستند.

منطقه درعا جزو آخرین مناطقی است که در کنترل نیروهای شورشی سوری است. با اینکه سال گذشته میلادی سه کشور روسیه، آمریکا و اردن بر سر درعا به عنوان منطقه‌ی عدم درگیری به توافق رسیده بودند، اما هفته گذشته نظامیان اسد و شبه‌نظامیان متحد آن حمله به این منطقه را آغاز کردند.

نیروهای اسد و متحدان آن تلاش می‌کنند مسیر اتصالی درعا با مرزهای اردن را که در کنترل شورشیان است قطع کنند. سازمان ملل متحد به دلیل شدت درگیری‌ها، هم‌اکنون ارسال کمک‌های امدادی به کشور همجوار اردن را متوقف کرده است.

ارتش اسرائیل به تأکید اعلام کرده که به هیچ‌یک از آوارگان سوری اجازه ورود به خاک اسرائیل را نخواهد داد. با این حال اسرائیل از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ بدین سو، هزاران نفر از مجروحان سوری را در خاک خود درمان کرده است.