سنت شکنی در سازمان بین المللی مهاجرت با بی اعتنایی به گزینه ترامپ

ایرنا
سازمان ملل متحد با بی اعتنایی به گزینه پیشنهادی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای ریاست آژانس مهاجرت این سازمان، سنت دیرینه تصدی یک آمریکایی بر این نهاد بین المللی را شکست.

«کِن ایزاکس» نامزد پیشنهادی ترامپ، در رای گیری برای انتخاب مدیر کل سازمان بین المللی مهاجرت ( IMO) که از دهه 1960 (1339) تاکنون در اختیار یک آمریکایی بوده است، با فاصله زیاد از دو نامزد دیگر عقب افتاد و در رتبه سوم قرار گرفت.

مخالفت با نامزد پیشنهادی ترامپ به رغم نگرانی ها از اقدامات مالی تلافی جویانه دولت ترامپ انجام شد.
سازمان بین المللی مهاجرت در سال 1951 ( 1330) تاسیس شد تا مشکلات آوارگان اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم را حل کند.

این سازمان که هجوم مهاجران در جهان را رصد می کند و حل مشکلات پناهجویان و کمک به افرادی که از جنگ فرار کرده اند را در دستور کار دارد، برای سال 2018 بودجه ای 1.1 میلیارد دلاری را در نظر گرفته است.

به نظر می رسد رای قاطعانه در مخالفت با گزینه پیشنهادی ترامپ، در واکنش به سیاست های مهاجرتی وی و ابراز مخالفت با نامزدی بوده که گرایشات اسلام هراسانه و تردید در بحث تغییرات آب وهوایی در وی مشاهده شده است.

«آنتونی ویترینو» عضو حزب سوسیالیست پرتغال که روابط نزدیکی با «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد دارد، با وجود تلاش های شدید هیات آمریکا در سازمان ملل متحد برای کمک به پیروزی نامزد پیشنهادی ترامپ، موفق به احراز کرسی ریاست سازمان بین المللی مهاجرت شد.
...
آمریکا بزرگترین تامین کننده مالی سازمان بین المللی مهاجرت است و مخالفت سازمان ملل با نامزدی پیشنهادی ترامپ ممکن است به اقدام تلافی جویانه آمریکا منجر شود.

مخالفت با نامزد پیشنهادی ترامپ تازه ترین نشانه رویارویی دولت ترامپ با سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن است که با رویکردهای خصومت آمیز رئیس کنونی کاخ سفید بروز کرده است.

دولت ترامپ، اوایل ماه جاری میلادی کشورش را از شورای حقوق بشر سازمان ملل به بهانه نادیده گرفتن خواسته این کشور درباره اصلاحات خارج کرد؛ تصمیمی که در حقیقت حمایت از اسرائیل را با توجه به افزایش انتقادها از آن هدف قرار می داد.

آمریکا در ژانویه (دی- بهمن 96) منابع مالی آژانس آوارگان فلسطینی (آنروا) را تا 80 درصد کاهش داد؛ اقدام تنبیهی که رهبری سیاسی فلسطین را هدف قرار می داد اما در واقع فشار بر کودکان فلسطینی را برای خروج از مدرسه افزایش می دهد.

«مارک گلدبرگ» سردبیر تارنمای سازمان ملل موسوم به UN Dispach درباره مخالفت با گزینه پیشنهادی ترامپ در سازمان بین المللی مهاجرت گفت: ایزاکس، نامزد پیشنهادی ترامپ قبل از آغاز تلاش هایش برای پیروزی در این رقابت، به دلیل سیاست های ترامپ شکست خورده بود. با این حال دیدگاه های خود این نامزد هم به شکست او کمک کرد.

ایزاکس در توئیتی مدعی شد: اسلام دین صلح نیست و از اتریش و سوئیس خواست در منطقه آلپ برای جلوگیری از ورود پناهجویان دیوار بسازند. وی همچنین با پرداختن به تئوری های توطئه آنها را در فضای مجازی به اشتراک گذاشت و مدعی شد که تغییرات آب و هوایی «فریبی» بیش نیست.

وی بعدها مجبور شد از توئیت های اسلام ستیزانه خود عذرخواهی کند و تاکید کرد که تغییرات آب و هوایی را قبول دارد.

گلدبرگ افزود: به نظر من شکست ایزاکس قبل از ورود او به رقابت ها رقم خورد وقتی که دولت ترامپ اعلام کرد که از مذاکرات درباره قرارداد جهانی درباره مهاجرت خارج می شود. انتظار می رود رئیس سازمان جهانی مهاجرت این مذاکرات را اجرا کند.

وی افزود: مساله بعدی، موضع ترامپ درباره مهاجرت با جدا کردن کودکان از والدین است.

«جرمی کونیندیک» رئیس سابق کمک های خارجی آمریکا گفت: شکست نامزد آمریکا برای احراز کرسی ریاست سازمان بین المللی مهاجرت، بیانیه غم انگیزی درباره اعتبار آمریکا درجهان است.
...
دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، به تازگی اقدام آمریکا در حفاظت از مرزهایش از طریق زیرپا گذاشتن حقوق خانواده ها و کودکان را محکوم کرد. زید رعد الحسین کمسیونر عالی سازمان ملل با انتقاد از سیاست بدون ارفاق آمریکا در خصوص مهاجران و جدا کردن کودکان از والدین شان در مرز آمریکا بیان کرد: احترام به حقوق بشر در مناطق مرزی پایان نمی یابد.

ترامپ با وعده ساخت «دیواری بسیار بزرگ» در مرز آمریکا و مکزیک و جلوگیری از ورود مهاجران به کشور به کاخ سفید راه یافت. وی از زمان دستیابی به کرسی ریاست جمهوری بسیاری از قوانین مهاجرتی را تشدید کرده است. دیوان عالی آمریکا هفته پیش ممنوعیت مسافرتی ترامپ را در جلوگیری از ورود اتباع هفت کشور به اجرا در آورد.

چنین محدودیت هایی به همراه نظارت های امنیتی پیشرفته تری که از ژانویه گذشته علیه پناهجویان یازده کشور اجرا شد، باعث کاهش ورود مهاجران به آمریکا شده است.

بر اساس آمار دولتی در دسترس، از زمان آغاز سال مالی جدید در آمریکا زیر 15 هزار و 600 نفر پناهجو وارد آمریکا شده اند که در مقایسه با سال مالی گذشته در دولت «باراک اوباما» به میزان 46 هزار و 400 نفر کاهش نشان می دهد.


...