عفو بین‌الملل: تایید طرح ممنوعیت مسافرتی ترامپ "فاجعه" است

ایسنا
به دنبال تایید ممنوعیت مسافرتی دونالد ترامپ در خصوص سفر شهروندان شش کشور در آفریقا و خاورمیانه به آمریکا از سوی دیوان عالی این کشور، سازمان عفو بین‌الملل صدور این حکم را محکوم و اظهار کرد، این سیاست در جهان متمدن "هیچ جایی ندارد".

به نقل از پایگاه خبری هیل، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای در واکنش به تایید ممنوعیت مسافرتی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از سوی دیوان عالی این کشور اظهار کرد: این سیاست نفرت‌انگیز سراسر یک فاجعه است؛ نه تنها برای آنان که می‌خواهند به آمریکا سفر کنند یا در آنجا کار و تحصیل نمایند، بلکه برای آنان که به دنبال امنیت هستند نیز این‌چنین است. این تصمیم در عین حال که از ورود مهاجران جلوگیری نمی‌کند، موجب می‌شود که مردم در کشورهای گرفتار ناآرامی‌ حبس شوند و آنان را از یافتن امنیت در آمریکا و یا پیوستن به خانواده‌هایشان باز می‌دارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: برخی از آنان که به موجب این سیاست از سفر به آمریکا محروم شده‌اند، از درگیری‌هایی فرار می‌کنند که آمریکا به طور مستقیم در ایجاد یا تداوم آن‌ها نقش داشته است؛ همچون یمن و سوریه. در چنین مواردی داریم خانه را آتش می‌زنیم و درهای خروج را قفل می‌کنیم. این ممنوعیت و احساسات مسلمان سیتزانه‌ای که این تصمیم از آن برخاسته است، در کشوری که مدعی احترام به حقوق بشر است، جایی ندارد.

به موجب این ممنوعیت، شهروندان پنج کشور با جمعیت اکثرا مسلمان شامل ایران، لیبی، سوریه، سومالی و یمن از ورود به آمریکا منع می‌شوند.

عفو بین‌الملل پیش از این نیز به شدت از این سیاست دونالد ترامپ انتقاد کرده و آن را " نفرت‌انگیز" خوانده بود.

علاوه بر این سازمان مدافع حقوق بشر، قانونگذاران دموکرات آمریکا و نهادهای دیگر نیز صدور این حکم از سوی دادگاه عالی را محکوم کردند. اتحاد آزادی‌های مدنی آمریکا در واکنش به تایید این سیاست گفت، تاریخ آمریکا را برای این حکم قضاوت خواهد کرد.

نماینده دموکرات ایالت مینسوتا نیز تصریح کرد: این ممنوعیت به تبعیض و اسلام‌هراسی مشروعیت می‌بخشد.