ارتش میانمار یک ژنرال ارشد مرتبط با کشتار روهینجاها را برکنار کرد

ایسنا
ارتش میانمار ژنرال ارشد خود را در پی تحریم شدن از سوی اتحادیه اروپا از کار برکنار کرد. او به نقض حقوق بشر و سهل‌انگاری در جریان کشتار روهینجایی‌ها متهم است.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، این اقدام پس از آن صورت گرفت که اتحادیه اروپا و کانادا ژنرال مائونگ مائونگ سو، فرمانده نیروهای مسلح میانمار در فرماندهی غربی این کشور را به همراه شش تن دیگر از مقام های ارتش و چند افسر پلیس به اتهام دست داشتن در نقض حقوق روهینجایی‌ها و سرکوب و کشتار آنها در راخین تحریم کردند.

این تحریم ها شامل مسدود کردن اموال و ممنوعیت سفر می شود.

ارتش میانمار در بیانیه امروز (سه‌شنبه) خود اعلام کرد که این ژنرال به دلیل ضعف عملکرد در روند عملیات نظامی و رسیدگی به امور محوله از کار برکنار شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است، این ژنرال ارتش میانمار همچنین در جلوگیری از ارتکاب اقدامات خشونت آمیز ناکام بوده است.

از 25 اوت سال 2017، بیش از 750 هزار تن از مهاجران روهینجایی که اکثرا کودکان و زنان بودند از میانمار گریخته و به بنگلادش رفتند.

در جریان ناآرامی ها و سرکوب ها نیز دست کم 9400 روهینجایی در راخین و در بازه زمانی 25 اوت تا 24 سپتامبر همان سال کشته شدند.

در گزارشی که اخیرا منتشر شده، گروه های حقوق بشر اعلام کردند که مرگ 71.7 درصد از این افراد یا به عبارتی 6700 روهینجایی در نتیجه خشونت ها بوده است. همچنین از این تعداد 730 کودک زیر پنج سال بوده‌اند که کشته شدند.