روسیه حملات هوایی در سوریه را از سر گرفت

دویچه وله
به گفته فعالان سوری، نیروی هوایی روسیه استان جنوبی درعای سوریه را بمباران کرده است. این نخستین حمله هوایی این حامی کلیدی رژیم اسد در این منطقه پس از آتش‌بس مقرر در سال گذشته است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است می‌گوید، جنگنده‌های روسیه مواضع شورشیان سوریه در استان درعا، واقع در جنوب این کشور را ۲۵ بار بمباران کرده‌اند. این حملات در بامداد یکشنبه ۲۴ ژوئن (۳ تیر) انجام شده است.

درعا از آخرین مناطق تحت کنترل شورشیان سوری محسوب می‌شود و نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه اخیرا عملیاتی را برای بازپس‌گیری این مناطق آّغاز کرده‌اند.

از حدود یک سال پیش که آتش‌بس موقت در این منطقه مستقر شد این نخستین باری است که روسیه با پشتیبانی هوایی خود از نیروهای سوری به این منطقه حمله کرده است. سازمان دید‌‌ه‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده که روسیه به "شهرهای حاشیه شرقی درعا" حمله کرده است.

در هفته‌های گذشته نیروهای توپخانه‌ای و خمپاره‌ای اسد به شدت این منطقه را زیر آتش گرفته ‌و هزاران نفر را آواره کردند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، اسد "قسم خورده" در صورتی که همسایگانش قادر به حل مشکل این منطقه نباشند خود دست به کار شده و این منطقه راهبردی واقع در مرز اردن و بلندی‌های جولان اشغالی را آزاد کند.

روسیه‌، آمریکا و اردن در ژوئیه سال ۲۰۱۷ بر سر ایجاد منطقه کاهش تنش در جنوب غربی سوریه به توافق رسیدند. این ناحیه شامل مناطقی از استان‌های درعا و قنیطره می‌شود.

روسیه حدود یک ماه پیش از نیروهای خارجی خواست تا جنوب سوریه را ترک کنند.

اردن بیم دارد که نبردهای جدید در این منطقه موج تازه‌ای از فرار غیر نظامیان را پدید بیاورد. اسرائيل نیز که بلندی‌های جولان را در اختیار دارد نگران فعالیت‌های نظامی ایران، از حامیان اصلی دولت بشار اسد در این منطقه است.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد عملیات نظامی تازه در این ناحیه را نقض توافق منطقه کاهش تنش خوانده و روسیه را مسئول هر گونه دامن زدن به درگیری‌ها در سوریه دانسته است.

سازمان ملل نسبت در مورد تشدید درگیری‌ها و آواره شدن تعداد بیشتری از مردم سوریه ابراز نگرانی کرده است.