ترامپ اروپا را به اعمال تعرفه ۲۰ درصدی خودرو تهدید کرد

رادیوفردا
به دنبال اعمال تعرفه بر برخی از محصولات آمریکایی توسط اتحادیه اروپا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه اول تیرماه تهدید کرد در صورت لغو نکردن این تعرفه‌ها، ایالات متحده بر واردات خودرو از اروپا تعرفه ۲۰ درصدی اعمال خواهد کرد.

دونالد ترامپ در توییتر خود نوشته است: اگر این تعرفه‌ها و موانع به زودی لغو و برداشته نشوند، ما بر تمامی خودروهای آنها که به آمریکا می‌آیند، تعرفه ۲۰ درصدی اعمال خواهیم کرد. آنها را در اینجا بسازید!

توییت دونالد ترامپ ساعاتی پس از اقدام اتحادیه اروپا در بامداد روز جمعه برای وضع تعرفه بر واردات برخی از کالاهای آمریکایی، منتشر شده است. این تعرفه‌ها شامل کالاهای آمریکایی از جمله ویسکی، لباس‌های جین و موتورسیکلت به ارزش ۳.۲ میلیارد دلار است.

اقدام اتحادیه اروپا در اصل پاسخی به تصمیم آمریکا در اوایل ماه جاری میلادی است که برای فولاد و آلومینیوم محصول اروپا تعرفه گمرکی وضع کرد.

به گزارش رویترز، آمریکا هم اکنون بر واردات خودروهای سواری از اروپا ۲.۵ درصد تعرفه اعمال می کند و تعرفه واردات وانت و خودروهای بزرگتر از اروپا ۲۵ درصد است. این در حالی است که اتحادیه اروپا بر واردات خودرو از آمریکا تعرفه ۱۰ درصدی اعمال می کند.

طبق این گزارش، شماری از خودروسازان آلمانی از جمله دایملر ای جی،فولکس واگن و بی ام و کارخانه هایی برای تولید خودروهای خود در آمریکا تاسیس کرده‌اند. اطلاعات و آمار صنعتی نشان می‌دهد که کارخانه‌های خودروسازی آلمانی در ایالت‌های جنوبی آمریکا فعالیت می‌کنند.

رویترز می‌گوید، به دنبال توییت دونالد ترامپ ارزش سهام خودروهای اروپایی ۱.۲۵ درصد کاهش داشت.

دونالد ترامپ همچنین چین را به وضع تعرفه های جدید بر محصولات صادراتی آن کشور به آمریکا تهدید کرده است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود نسبت به سیاست‌های تجاری آمریکا انتقاد دارد و افزوده بود: «مردم نمی‌دانند این کشورها چقدر با ما بدرفتاری کرده‌اند.»

دولت دونالد ترامپ اوایل ماه ژوئن بر فولاد وارداتی از اروپا، کانادا و مکزیک ۲۵درصد و بر آلومینیوم وارداتی از آن کشورها ۱۰ درصد تعرفه گمرکی وضع کرد.

ارزش مالی فولاد و آلومینیوم اروپا که اکنون مشمول تعرفه‌های آمریکاست بالغ بر ۶.۴ میلیارد یورو است.