اتحادیه اروپا نحوه برخورد با پناهجویان را بررسی می‌کند

بی بی سی
رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای یافتن راه مواجهه با مساله ورود پناهجویان جلساتی را تشکیل می‌دهند.

روز پنجشنبه، ٣١ خرداد (٢١ ژوئن)، سباستین کورتس، صدراعظم اتریش، در جلسه‌ای با نخست وزیران کشورهای اسلواکی، جمهوری چک، لهستان و مجارستان (موسوم به کشورهای گروه ویسگراد) در مورد "تقویت مرزهای برونی" اتحادیه اروپا گفتگو می‌کند. منظور از این نشست بررسی راه‌های مقابله با ورود گسترده پناهجویان به اتحادیه اروپاست.

نخست وزیر راستگرای اتریش از جمله منتقدان جدی پذیرش پناهجویان و مهاجران به خصوص مسلمانان است که به گفته او با فرهنگ غالب در غرب سازگاری ندارند. آقای کورتس حل و فصل بحران مهاجرت به کشورهای اتحادیه اروپا را در صدر دستور کار خود پس از به دست گرفتن ریاست شش ماهه اتحادیه اروپا قرار داده است. دوره ریاست دوره‌ای اتریش در ماه آینده آغاز خواهد شد.

دیدگاه‌های آقای کورتس در مخالفت با پذیرش مهاجران خارجی به خصوص مهاجران غیراروپایی از حمایت رهبران راستگرای کشورهای اتحادیه اروپا برخوردار است که پس از رسیدن موج پناهجویان به مرزهای اتحادیه اروپا در دو سال پیش، به موضوعی برای جلب نظر رای‌دهندگان تبدیل شد.

قرار است نخست وزیر اتریش، به عنوان رئیس دوره‌ای آینده اتحادیه اروپا، روز یکشنبه این هفته در جلسه‌ای با شرکت ده کشور عضو اتحادیه شرکت کند. این ده کشور بیش از سایرین با مساله پناهجویان و مهاجران دست به گریبان بوده‌اند.