نخست وزیر گرجستان بعد از اعتراضات مردم استعفا کرد

دویچه وله
گیورگی کویری‌کاشویلی، نخست وزیر گرجستان به دنبال بروز اختلاف با اعضای کابینه دولت و ادامه اعتراضات عمومی مردم از مقام خود استعفا کرد. گرجستان بعد از ارمنستان دومین کشور منطقه قفقاز است که شاهد اعتراض‌های مردمی بوده است.

کویری‌کاشویلی، نخست وزیر گرجستان مجبور شد در پی اعتراضات خیابانی مردم استفعا کند. او دلیل استعفای خود را فشار و انتقاد اعضای کابینه دولت بر سیاست اقتصادی خود اعلام کرده است. نخست وزیر گرجستان درباره علل و انگیزه استعفای خود همچنین گفت که در ماه‌های اخیر مسائل مهم و اساسی پیش آمده که حاکی از مواضع متفاوت اعضای دولت بوده است. او تاکید کرد که با بیدزینا ایوانیشویلی، موسس حزب "رویای گرجستان"، حزب حاکم در مورد چگونگی فعالیت دولت و اجرای اصلاحات اقتصادی در این کشور اختلاف نظر پیدا کرده است.

کویری‌کاشویلی با میلیاردر گرجی بیدزینا ایوانیشویلی که شخصیت بسیار تاثیرگذاری در این کشور است اختلاف نظر پیدا کرده و گویا میلیاردر گرجی با سیاست‌های اقتصادی نخست وزیرموافق نیست.

ایوانیشویلی خود در سال ۲۰۱۳ نخست وزیر گرجستان بود که بعدا استعفا داد اما رهبری حزب "رویای گرجستان" را در دست داشته است. منتقدین گفته‌اند که او به‌رغم استعفا در اتفاقاتی که در کشورش رخ می‌دهد دست دارد.

کویری‌کاشویلی در دسامبر ۲۰۱۵ نخست وزیر این کشور شد. او در آغاز فعالیت خود در مقام نخست وزیری اعلام کرد که هدف کشورش عضویت در اتحادیه اروپا و پیمان آتلانیک شمالی (ناتو) است.


ادامه اعتراضات مردم گرجستان

استعفای نخست وزیر همزمان شده است با افزایش اعتراضات خیابانی مردم گرجستان. حدود دوهفته است که هزاران تن از شهروندان گرجی در تفلیس بر ضد عملیات پلیس در دو کلوب محبوب شبانه تظاهرات می‌کنند. اقدامات پلیس به دلیل مبارزه با مواد مخدر انجام گرفته است. تظاهرکنندگان خواستار استعفای نخست وزیر و وزیر کشور شده بودند.

در اول ژوئن سال جاری هم هزاران نفر در تفلیس به حکم تبرئه دو تن از افراد مظنون به قتل یک نوجوان و احتمال دخالت و نفوذ سیاسی دولت در روند این پرونده اعتراض کردند.

پیش از آن نیز کارکنان متروی پایتخت، تفلیس، دست به اعتصاب زده و عملا زندگی روزمره مردم را مختل کردند. در نتیجه اعتراض‌ها یک دادستان نیز استعفا کرد.

گرجستان در منطقه قفقاز واقع شده است. کشور همسایه این کشور ارمنستان هم اخیرا شاهد تظاهرات مردمی بوده است. در ارمنستان هم نخست وزیر این کشور در نتیجه تظاهرات مردم این کشور استعفا کرد.

مقامات دولتی گرجستان ولی تاکید کردند که استعفای نخست وزیر این کشور ارتباطی با اعتراضات اخیر در این کشور ندارد.

طبق قانون اساسی گرجستان، اگر نخست‌وزیر استعفا کند، کل اعضای دولت نیز مجبور به استعفا هستند. در این صورت حزب "رویای گرجستان"، حزب حاکم باید در ظرف هفت روز نخست وزیر جدیدی معرفی کند.