اعتراض های عمومی در نیکاراگوئه وارد مرحله اعتصاب شد

ایرنا
اعتراض های مردمی علیه دولت نیکاراگوئه روز پنجشنبه وارد مرحله اعتصاب شد و مردم این کشور در مخالفت با دولت دانیل اورتگا به طور عملی از چند ساعت دیگر به وقت محلی دست از کار خواهند کشیدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی حدود دو ماه از اعتراض های مردمی علیه دولت دانیل اورتگا رئیس جمهوری این کشور می گذرد که براساس اعلام گروه های حقوق بشری در این کشور منطقه آمریکای طی این اعتراض ها تاکنون 152 نفر کشته شده اند.

پیش بینی می شود این اعتصاب سراسری یک روزه که در این کشور آغاز شده در پمپ بنزین ها، سوپرمارکت ها نیز اجرا شود. برگزاری این اعتصاب عمومی از سوی ائتلافی از دانشجویان، تجار و دیگر گروه های مدنی سازماندهی شده است.

اسقف های بانفوذ در نیکاراگوئه اعلام کرده اند با هدف پایان دادن به این بن بست سیاسی در این کشور به دنبال احیای مذاکرات میان طرفین مناقشه هستند.

اعتراض های اخیر در نیکاراگوئه از 18 آوریل ( 29 فروردین) در اعتراض به طرح دولت در اصلاحات امور بازنشستگی و مستعمری آغاز و به تظاهراتی با هدف فشار به اورتگا برای استعفا منجر شد. این اعتراض ها پس از مدتی به خشونت کشیده شد و درگیری ها میان نیروهای امنیتی و معترضان در مناطق مختلف ادامه دارد.

سفارت آمریکا در نیکاراگوئه چند روز پیش طی بیانیه ای از برگزاری مذاکره برای پایان دادن به بحران سیاسی در این کشور آمریکای لاتین حمایت کرد.

معترضان در حالی خواستار استعفای دانیل اورتگا هستند که وی هم اکنون سومین دوره ریاست جمهوریش را سپری می کند. یکی از درخواست های دیگر معترضان برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری است.

کمیسیون حقوق بشر قاره آمریکا نیز با صدور بیانیه ای در مورد بحران وضعیت حقوق بشری در نیکاراگوئه ابراز نگرانی کرد.