اتریش امامان جماعت وابسته به ترکیه را اخراج می‌کند

یورونیوز
سباستین کورتز، صدراعظم محافظه‌کار اتریش اعلام کرد که کشورش بنا دارد بسیاری از امامان جماعت را که بودجه فعالیت‌شان از خارج تأمین می‌شود اخراج کند و هفت مسجد را نیز در این کشور تعطیل نماید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه احتمال می‌رود حدود ۶۰ امام جماعت که عمدتا به ترکیه وابسته‌اند به همراه خانواده‌هایشان از اتریش اخراج شوند.

آقای کورتز اعلام کرد این تصمیم به شکل ویژه به برنامه بسیار چالش برانگیزی بر می‌گردد که طی آن شماری از کودکان همانند سربازان لباس‌ پوشیدند و در یکی از مسجدهای اصلی وین که وابسته به یک اجتماع ترک‌تبار است، مراسم یادبود نبردی معروف در تاریخ عثمانی موسوم به «گالیپولی» را اجرا کردند.

رئیس‌ دولت اتریش در یک کنفرانس خبری افزود: «اجتماعات موازی، اسلام سیاسی و افراط‌ گرایی جایی در جامعه ما ندارد.»

عکسهای نمایش کودکان از نبرد «گالیپولی» که حدود یک هفته پیش از سوی هفته نامه چپگرای «فالتر» در این کشور منتشر شد واکنش تمامی جریان‌های سیاسی اتریش را در پی داشت.

مسجد برگزارکننده این نمایش را اتحادیه ترکان مسلمان اترش اداره می‌کند که مستقیما زیر نظر اداره امور مذهبی ترکیه است. اتحادیه ترکان مسلمان اتریش این نمایش را باعث «بسیار تأسف‌برانگیز» خوانده بود.
عکسی از سربازان ترکیه عثمانی در نبرد گالیپولی در سال ۱۹۱۵

گالیپولی یا جنگ چناق‌قلعه نام نبردی است که در جنگ جهانی اول میان امپراتوری عثمانی و نیروهای ائتلافی بریتانیا، فرانسه و آنزاکها در تنگه داردانل درگرفت و پس از هشت ماه به پیروزی عثمانی‌ها انجامید. متفقین سرانجام در جنگ جهانی اول پیروز شدند و مصطفی کمال آتاتورک که افسر برجسته نبرد گالیپولی بود، با فروپاشی دولت عثمانی، ترکیه جدید را بنیان نهاد.