دفاع دولت فرانسه از قانونی کردن مبارزه با "اخبار جعلی"

دویچه وله
دولت فرانسه انتقادهای مخالفان قانونی شدن مبارزه با "اخبار جعلی" را ناوارد دانست و از پیش‌نویس ارائه‌شده در این زمینه پشتیبانی کرد. رئیس جمهوری فرانسه امیدوار است این پیش‌نویس قبل از انتخابات اتحادیه اروپا تصویب شود.


بنیامین گریوو، سخنگوی دولت فرانسه، روز پنج‌شنبه (۱۷ خرداد / ۷ ژوئن) در شبکه خبری "فرانس اینتر" به انتقادهای مخالفان قانونی شدن مبارزه با "اخبار جعلی" پاسخ گفت و این انتقادها را رد کرد.

سخنگوی دولت فرانسه در ارتباط با پیش‌نویس قانونی که نخستین بررسی‌ها درباره آن در مجلس نمایندگان فرانسه آغاز شده گفت: «موضوع این است که از دمکراسی در مقابل تاثیرات خطرناک حفاظت کنیم.»بنیامین گریوو در ادامه گفت که از جمله کشورهای بیگانه، گروه‌های تروریستی و میلیاردرهای غیرعادی اخباری جعلی پخش می‌کنند تا به این ترتیب سیاست‌مداران را بی‌اعتبار کنند.

امانوئل مکرون‌، رئیس جمهوری فرانسه، تصمیم دارد با تصویب قانون یاد شده از انتشار شایعات و گزارش‌های دروغین بویژه در زمان انتخابات جلوگیری کند. او رسانه‌های روسیه را متهم کرده به اینکه در جریان انتخابات فرانسه در سال ۲۰۱۷ اخباری ناصحیح در باره او پخش کرده‌اند.

برمبنای پیش‌نویس قانون مزبور کسانی که به دلیل اخبار جعلی مورد اتهام قرار گرفته‌اند می‌توانند در فرایندی سریع علیه کسانی که اخبار دروغین را علیه آنها در شبکه‌های اجتماعی پراکنده‌اند، به دادگاه شکایت کنند.

برمبنای پیش‌نویس ‌قانون یادشده کسانی که شایعات و گزارش‌های دروغین پخش می‌کنند، به یک سال زندان و پرداخت ۱۵ هزار یورو جریمه محکوم می‌شوند.

مخالفان مکرون‌ بر این نظرند که او با این قانون می‌خواهد اخباری را که به نفع او نیست ممنوع کند. آنها هشدار می‌دهند که تصویب این قانون سبب اشاعه "سانسور" در رسانه‌ها و میان شهروندان فرانسه خواهد شد.

امانوئل مکرون‌، رئیس جمهوری فرانسه، امیدوار است که پیش‌نویس قانون یادشده قبل از انتخابات اتحادیه اروپا در ماه مه ۲۰۱۹ به تصویب برسد.