نتانیاهو: شرکت‌های اروپایی و آسیایی باید بین ایران و آمریکا یکی را انتخاب کنند

بی بی سی
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در پایان سفرش به اروپا و هنگام ترک لندن گفت که شرکت‌های اروپایی باید بین تجارت با ایران و تجارت با آمریکا یکی را انتخاب کنند.

او امروز (پنجشنبه هفتم ژوئن) در موسسه تحقیقاتی "پالیسی اکسچنج" لندن صحبت کرد: "لحظه ای که آمریکا تصمیم گرفت از این توافق بسیار بد خارج شود، وزنه عظیم اقتصاد آمریکا تصمیم را برای دیگران گرفت. امروز اگر شما یک شرکت اروپایی یا آسیایی باشید باید بین تجارت با ایران یا آمریکا یکی را انتخاب کنید و این انتخاب دشواری نیست."

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داد که دولت آمریکا با فرستادن نمایندگان خود به کشورهای جهان قصد منصرف کردن آنها از تجارت با ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور را دارد.

اروپا از آمریکا خواسته است شرکت‌های اروپایی را از تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران معاف کند.

آقای نتانیاهو در سفر به سه کشور اروپایی با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، امانوئل مکرون و آنگلا مرکل، رهبران فرانسه و آلمان، دیدار کرد و بر ضرورت مقابله با سیاست‌های منطقه‌ای ایران تاکید کرد.
او هنگام سخنانش نقشه‌ای از منطقه را نشان داد و گفت: "ایران به دنبال استثمار کشورهای همسایه نیروهای خود را هزاران کیلومتر دورتر از مرزهایش در سوریه مستقر کرده است تا اسرائیل را تهدید کند."

"رهبر ایران سه روز پیش باردیگر اعلام کرد که می‌خواهد اسرائیل را نابود کند. برای همین می‌خواهند در سوریه سلاح‌های مرگبار انبار و از آنجا به اسرائیل راکت و موشک پرتاب کنند. البته که ما نمی‌نشینیم و تماشا کنیم."

توییتر رهبر ایران چند روز پیش به زبان انگلیسی نوشت که "اسرائیل غده سرطانی در غرب آسیاست که باید برداشته و محو شود. این شدنی است و چنین خواهد شد"، اشاره‌ای به جمله معروف آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی که اسرائیل را یک "غده سرطانی در خاورمیانه" خوانده بود.

آقای نتانیاهو همچنین ترجمه نقل قولی از سرلشگر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران را در این جلسه نشان داد و گفت اینکه یک فرمانده نظامی بگوید که "ما در مسیر حاکم کردن اسلام در سراسر جهان قرار داریم" عجیب است.

نخست وزیر اسرائیل به دیدارهای خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: "نیروهای آنها خیلی به نیروهای ما نزدیک هستند. من به او [پوتین] گفتم که حق مشروع ماست که در مقابل رژیم ایران که می‌خواهد ما را نابود کند، از خودمان دفاع کنیم."

"اگر ایران تسلیحاتش را به نزدیکی مرز ما بیاورد تا به ما حمله کند ما اقدامات پیشگیرانه انجام خواهیم داد و نمی‌خواهیم با نیروهای روسی تصادفا درگیر شویم، یا هواپیماهای یکدیگر را سرنگون کنیم."

پیشتر ولادیمیر پوتین، در کنفرانس خبری مشترک با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود از تلاش کشورهای اروپایی برای حفظ برجام تقدیر کرد و گفت اگر این توافق از بین برود "اثرات بدی" خواهد داشت.

دولت اسرائیل، ایران را به شعله ور کردن آتش ناآرامی در غزه در جریان اعتراضات اخیر متهم می‌کند که به کشته شدن بیش از صد فلسطینی منجر شد.
هشدار اسرائیل به مردم غزه

گزارش شده است که هواپیماهای اسرائیلی روز پنجشنبه هفتم ژوئن با پرواز بر فراز غزه و ریختن اعلامیه به فلسطینی‌ها هشدار دادند که برای حفظ جان خودشان به حصار مرزی نزدیک نشوند.

در این اعلامیه به ساکنان غزه هشدار داده شد که "آلت دست" حماس که کنترل غزه را در دست دارد و بوسیله ایران هدایت می‌شود، نشوند.

فردا، آخرین روز جمعه ماه رمضان است که آیت‌الله خمینی آن را "روز قدس" نامید و در ایران و برخی کشورهای اسلامی تظاهرات می‌شود. در غزه هم راهپیمایی‌هایی در اعتراض به سیاست‌های اسرائیل برنامه ریزی شده است.

از سی‌ام مارس که در فلسطین راهپیمایی بزرگ بازگشت برای احیای حق بازگشت فلسطینی‌ها شروع شد و هفت هفته طول کشید، سربازان اسرائیلی به فلسطینی‌های معترض و غیر مسلح که در مرز غزه با اسرائیل اعتراض می‌کردند شلیک کردند و بیش از صد نفر را کشتند و هزاران نفر را زخمی کردند. دولت اسرائیل معترضان را عوامل حماس دانست و بر حق دفاع از کشور خود و مرزهایش تاکید کرد.