حمله دونالد ترامپ به دادستان کل آمریکا بر سر پرونده انتخابات ۲۰۱۶

رادیو فردا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با انتقاد شدید از جف سشنز دادستان کل ایالات متحده، وی را در ارتباط با پرونده تحقیقات پیرامون دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ مسئول دانست.

این پرونده بیش از یک سال است که به جریان افتاده و با درگیر شدن چهره‌های کلیدی کمپین انتخاباتی آقای ترامپ، بر پیروزی وی در انتخابات سایه انداخته است.

رئیس‌جمهوری آمریکا که هر گونه تبانی میان کمپین انتخاباتی خود و روسیه را رد می‌کند، بارها از جف سشنز در ارتباط با تحقیقات بر سر این پرونده انتقاد کرده و به شماتت خود پرداخته که چرا سکان هدایت وزارت دادگستری را به او سپرده است.

سشنز سال گذشته با انتخاب رابرت مالر به عنوان مسئول پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خود را از ماجرا کنار کشید، امری که نارضایتی ترامپ را به دنبال داشت.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۱۵ خرداد در توئیتی نوشت: «تعقیب قضایی مغرضانه و فریبکارانه مربوط به روسیه همچنان ادامه دارد و همه هم به خاطر جف سشنز است که به من نگفت می‌خواهد خودش را نجات بدهد. اگر نه بلافاصله یکی دیگر را انتخاب می‌کردم. چه پول هنگفتی که هدر رفت. چقدر زندگی‌ها که نابود شد و سشنز بهتر از هر کسی می‌دانست که هیچ تبانی در کار نبود».

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که توئیت آقای ترامپ فشارها بر جف سشنز را بر سر این پرونده که تاکنون به محاکمه چند نفر انجامیده است افزایش می‌دهد. تاکنون پنج نفر در ارتباط با این پرونده گناهکار شناخته شده‌اند از جمله مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید، و پل مانافورت، شریک تجاری قدیمی ترامپ و رئیس کمپین انتخاباتی وی.

رویترز با اشاره به اظهارات روز دوشنبه رابرت مالر که مانفورت را به تلاش برای تطمیع شاهدان پرونده متهم کرده است، می‌نویسد که وی احتمال دارد به زندان محکوم شود.

هفته گذشته روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده بود که ترامپ به صراحت از جف سشنز خواسته است که نسبت به تصمیم خود برای رفع صلاحیتش از این پرونده تجدیدنظر کند.

ترامپ این اختیار را دارد که جف سشنز را برکنار کند، اما تاکنون این کار را نکرده چرا که احتمال دارد واکنش‌های تندی به دنبال داشته باشد. در عین حال جانشین سشنز هم باید از سد سنا بگذرد که جمهوری‌خواهان حامی ترامپ در این مجلس اکثریت شکننده‌ای نسبت به دمکرات‌ها دارند.